LUX


Türkiye'de görülen kanser vakalarının gelişmiş ülkelerden daha fazla olmadığını kaydeden Akdağ, "Son 20-30 yıldır kanser vakaları tüm gelişmiş ülkelerde hatta tüm dünyada olduğu gibi yaşam süreleri arttıkça ölüm sebepleri arasında kanser kalp hastalıkları ile birlikte ilk 2 sıraya oturdu. Ne yapacağımız çok açık kansere karşı korunmalıyız." dedi.

Bakan Akdağ, nasıl korunulması gerektiğini ise şöyle anlattı: "Birincisi sigara içmeyeceğiz. Çünkü akçiğer kanserlerine, gırtlak kanserlerine, mesane kanserlerinin büyük bir bölümünün sigaranın neden olduğunu biliyoruz. Türkiye'de şuanda akçiğer kanserleri 1. sıraya oturdu. Bizim genetiğimizde kansere karşı bir yatkınlık yok. Diğer dünyanın bütün insanlarında kansere yatkınlık ne kadar ise bizde de o kadar. Ulusal kanser danışma kurulumuz en seçkin bilim adamlarından oluşan bakanlığımız ile birlikte 2 senedir 4 ayrı çalışma yürüttük.

Çernobil'den dolayıda etkilendiği öngörülen bölgelerde de kanser artışı olmadığını ortaya koyduk. Kanserden korunmak istiyorsak dedelerimizin, ninelerimizin yediği yemeklerden yiyeceğiz. Hazır gıdalar, kimyasalların içerisinde ağırlıklı olarak etkilendiği gıdalardan mümkün olduğunca kaçınacağız. Fazla yemiyeceğiz. Aşırı kalorili gıdaları tüketmeyeceğiz. Sebzeyi bol yiyeceğiz. Şehirleşme olmasına rağmen herkesin iyi kötü bahçesi var. Herkesin imkanı var. Herkesin iyi kötü bahçesinde sebzesi oluyor. Kanserden korunma yollarının başlıca yolları bunlar."

Kamuda çalışan hekimlerin kesinlikle özel hastanelere geçmediğini bildiren Recep Akdağ, "Hastane hekimlerinden özel hastanelere giden kadar kamuya dönende var. Türkiye'de biz geldiğimizde sadece yüzde 10'unun muayehanesi yoktu ama şu anda yüzde 55'inin muayehanesi yok. Bu önemli bir rakam. Hekimlerin yüzde 55'i bizim dönemimizde muayehanelerini kapattı. Kamuda çok iyi ve cazip imkanları sağladığımız için böyle oldu." diye konuştu.

Ordu/Cihan