Patronlar


Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, piyasalarda yaşanan gelişmelerin yüksek petrol fiyatlarından ve ABD ekonomisinin yaşadığı sorunlar sonucunda faizleri artırmasından kaynaklandığına işaret ederek, " Görüyoruz ki, Merkez Bankası doğru adımlar atıyor, hükümet mali disiplini bozmama yolunda sıkı duruyor" dedi.

Sabancı, NTV'de yayınlanın "Akşamüstü" programında gazeteci Murat Birsel'in sorularını yanıtladı. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sabancı, birkaç senedir üst üste çok yüksek petrol fiyatlarının yaşandığının altını çizerken, bunun bütün dünyada enflasyonist bir baskı yarattığına işaret etti. Bu durumun normal olduğunu ifade eden Sabancı, "Amerikan ekonomisinin yapısal sorunları var. Bunlar ikisi bir araya geldi. Amerikan ekonomisi yapısal sorunlarını çözmek yolunda yavaş yavaş enflasyonist baskıyı hissettiği için faizleri artırmaya başladı. Şimdi ABD'deki bu hareket tüm dünyayı ve dünyadaki likiditeyi etkiledi" dedi. Bu durumdan da en çok Türkiye gibi "yükselen piyasaların" etkilendiğine dikkat çeken Sabancı, Türkiye'nin kısa vadeli parayı herkesten çok çektiği için daha fazla etkilendiğini kaydetti.

"SAĞLAM BİR FİNANS SEKTÖRÜMÜZ VAR"

Sabancı, 2001'de, son dönemde çıkan 17 milyar dolar paranın yarısının çıkmasına karşın Türkiye'nin "çöktüğünü" hatırlattı ve "Çok sağlam bir finans sektörümüz var. Bu çok önemli. Dolayısıyla ben buna bir düzeltme diyorum" dedi. İhracat yapanlar ve üreticiler için bu küçük "düzeltme"nin faydalı olduğunu ileri süren Sabancı, bu durumun kendilerini daha rekabetçi yaptığını ifade etti.

"ENFLASYON YÜZDE 5-6 OLMAYACAK"

Enflasyonun yüzde 5-6 olmayacağını, tahminlerinin yüzde 10-12 arasında olduğunu açıklayan Sabancı, büyümeyi yüzde 5'in üstünde beklemelerine karşın, yüzde 4.5 gibi olacağını öne sürdü. Sabancı, "düzeltme"nin bu senenin sonundaki rakamlara ve beklentilere etkisi olacağını bildirdi.

"AVRUPA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇAPA"

Merkez Bankası'nın doğru adımlar attığını, hükümetin mali disiplini bozmama yolunda "sıkı durduğunu" dile getiren Sabancı, bu sene ciddi bir doğrudan yabancı sermaye beklediklerini söyledi. Özelleştirmelerin durmadan yapılması ve Avrupa "yolculuğunun" devam etmesi gerektiğini vurgulayan Sabancı şöyle devam etti:
"Bu bizim için önemli çapalardan biridir. Öyle çok çabuk moral bozmamalıyız. Avrupa'da, orada-burada birisi bir şey söylüyor, hemen bizim moralimiz bozuluyor. Bizim her söylenen lafa cevap vermemiz de gerekmiyor, her söylenen söze üzülmemiz de gerekmiyor. Sonuca bakalım yolda duralım, devam edelim."

Sabancı, bir soru üzerine, medyaya girmek gibi bir stratejisi olmadığını söyledi ve "Medya apayrı bir işkolu. Biz mevcut iş kollarımızı azaltmaya çalışıyoruz. Daha odaklanmak istiyoruz" dedi.