Patronlar


Zorlu Grubu, yabancı sermayenin yoğun ilgi gösterdiği bankacılık sektöründe, bugüne kadar yapılan en kârlı banka satışlarından birini gerçekleştirdi. Bankanın yüzde 75 hissesi 2.4 milyar dolara Dexia'ya satıldı.
Bu başarılı satışın perde arkasında ise bankanın kurucu Genel Müdürü Hakan Ateş bulunuyor. Satış görüşmeleri boyunca gazetecilerle karşılaşmamak için davetlere bile katılmayan Ateş, yorucu satış süreci için, "Zorlu Grubu'nun, yönetim kurulu üyemiz Cem Bodur ile bana verdiği yetkiyle ilk kez bir banka satışında rol aldım. Ve umarım son olur" dedi.

Satıştan önceki son 48 saati uykusuz geçiren Ateş, satış görüşmelerini daha önce Garanti Bankası'nın kullandığı binalarda yaptıklarını söyledi. Denizbank görüşmelerinde bilgi sızmaması için Doğuş Grubu'nun patronu Ferit Şahenk ve Ergun Özen'in kendilerine büyük bir jest yaptığını söyleyen Ateş, ilginç detaylar aktardı:

Zorlu, nihai teklifte geldi
"Ferit ve Ergun Bey'e minnettarım. Bize Beşiktaş, Mecidiyeköy, Akaretler ve Beyoğlu'ndaki daha önce Garanti Bankası'nın satış görüşmelerinde kullandığı donanımlı veri odalarını kullandırdılar. Böylece bu odalarda her biri 70-80 kişilik ekiplerle çalışan hiçbir talip, diğer talip ile karşılaşmamış, dışarıya bilgi sızmamış oldu."

Denizbank satışında son güne kadar birden fazla talipli yarıştı. Hakan Ateş taliplilerle salı akşam saat 22:00'ye kadar görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu kendi tercihi doğrultunda nihai teklifler alınana kadar satış sürecine dahil olmadı. Nihai teklifler alındıktan sonra salı günü Ahmet Nazif Zorlu ve Olgun Zorlu'nun, nihai pazarlık için bütün alıcılarla ayrı ayrı masaya oturduğunu anlatan Ateş "Ahmet Bey, saat 22:00'ye kadar bütün taliplilerle görüştü. 22:00'de diğer taliplerle vedalaştık. Ahmet Bey Dexia ile el şıkıştı" dedi.
Görüşmeler boyunca Denizbank'ta 'kaptan köşkü' oluşturulmuş. Buradan veri odalarına sürekli bilgi aktarılmış. Pazarlık boyunca taliplerin 7 bine yakın sorusu yanıtlanmış.

Kutlama için gece yarısı Sunset'in mutfağını açtırdılar

Saat 22:00'de Ahmet Nazif Zorlu fiyatta anlaşıp Belçikalılar'la el sıkışınca Denizbank'ın Gayrettepe'deki merkezinde şampanya patlatılarak kutlama yapıldı. Taraflar anlaşmayı imzaladıkları kalemleri birbirlerine hediye ettiler. Ancak bu saate kadar henüz yemek yenilmemişti.

Gece saat 11:00'de Sunset'in mutfağı açtırıldı ve taraflar kutlama yemeği yedi. Dexia CEO'su Axel Miller, hayranı olduğu İstanbul'da gece yarısına doğru da olsa Boğaz'a karşı elde ettikleri başarı için masadakilerle kadeh kaldırdı. Miller masadakilere dönüp "Denizbank'ı alarak iyi bir iş yaptık. Ama en çok hayranı olduğum bu büyülü şehre daha çok gelebileceğim için seviniyorum" dedi.

'Bankada hissem yok'

Denizbank'taki satış sonrasında bankacılık çevrelerinde Hakan Ateş'in satışta gösterdiği performans nedeniyle bankada hissesinin olduğuna yönelik duyumlar dolaştı.

Bunu kesin bir dille yalanlayan Hakan Ateş, "Evet, Cem Bey'le birlikte bankamızı yabancılara çok iyi anlattım. Bu banka benim ellerimde doğan bir çocuk gibi. Satış görüşmelerinde herhangi bir aksaklık olmaması için Can Verdi, Hakan Yazıcı Hukuk Bürosu ve satışa aracılık eden JP Morgan ile günde en az iki kez görüştüm" dedi.

Songül Hatısaru/Milliyet