Patronlar


Finansbank’ın yüzde 46 hissesini 2.774 milyar dolara Yunanistan’ın en büyüğü NBG’ye satan Fina Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş’den sonra Enda Enerji Holding A.Ş’ye de ortak oldu. İzmir ve Manisa Elektrik Dağıtımı ihalesine girmek için Özyeğin ile güç birliğine giden Enda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan, “Gerektiğinde yurt dışından da bir ortak bulabiliriz. Fina Holding’in ortak olmasıyla Enda daha da değer kazanacak. Bu aşamadan sonra ise hedefimiz borsaya açılmak olacak” dedi.

140 ortaklı

Enda Enerji Holding A.Ş’nin olağanüstü genel kurulunda Fina Holding ve Enda’nın ortaklığı kabul edildi. 140 ortaklı Enda’nın sermayesi de 24 milyon YTL’den 26 milyon 637 YTL’ye çıkarıldı. Toplantıda konuşan Şinasi Ertan, yoğun çalışmalar sonucunda iki şirketin ortaklığı ile ilgili hisse taahhüt anlaşması imzalandığını açıkladı. Özyeğin’e ait Fina Holding’in hisselere 2.5 milyon dolar vererek Enda’ya yüzde 9.9 oranında ortak olduğunu ifade eden Ertan, “Özyeğin 15 Ağustos’a kadar İzmir’e gelecek ve konuyla ilgili ortak bir basın toplantısı yapacağız” dedi.

Bu yıl elektrik dağıtımında 6 bölgenin ihaleye çıktığını belirten Ertan, 2007’nin ilk 6 ayında ise İzmir ve Manisa elektrik dağıtım ihalesinin gerçekleştirilmesinin beklendiğini söyledi. Ertan, ihale tarihine kadar hazırlanmak için vakitleri olduğunu dile getirerek, başarılı olacaklarına inandıklarını vurguladı.

Fina’nın ortaklığından önce borsaya açılmayı düşündüklerini kaydeden Ertan, Özyeğin’in teklifi üzerine ortaklıktan sonra borsaya açılmayı hedeflediklerini ifade etti. Antalya ve Bigadiç santrallerinin Temmuz ayı içerisinde üretime başladığını da belirten Ertan, 4 yatırımlarının bittiğini söyledi. Ortaklardan toplanan paralardan 2 milyar 600 milyon YTL değerinde fon yarattıklarını anlatan Ertan, ihaleye kadar ortaklardan para almayacaklarını açıkladı.

Genel kurulda şirket kurucu sayısı 8’e çıkarılırken, denetim kurulu da 3’ten 4’e çıkarıldı. Genel Kurul’da Fina Holding’i temsilen Turan Sert, Yönetim Kurulu’na, Tülin Erbaylar ise Denetim kurulu’na girdi.

Egenda (Ege Elektrik Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.) olağanüstü genel kurulunda ise yönetim kurulunun kardan pay almayacağı kararı alındı.

Füsun Çağlar/Tercüman

Finansbank'ın devrine BDDK onay verdi