Patronlar


Oyak Grubu, Tüpraş ve Erdemir'in özelleştirme ihalesi öncesi Antalya Beldibi'ndeki Sungate Otel'de 1.700 çalışan ve iş ortağıyla buluşup, gövde gösterisi yaptı. Kürsüye çıkıp Oyak Holding'in son dört yıllık başarılarını anlatan OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, "Tüpraş'ı ve Erdemir'i alalım mı?" oylaması yaptı. Salondaki 1700 kişi dağıtılan elektronik oylama aygıtlarını kullanmadan alkışlarla destek verdi. Ulusoy da, "Tüpraş ihalesinde yarışırken bu alkışların verdiği güçle hareket edeceğiz" dedi.

SABANCI VE KOÇ'U GEÇTİK
Oyak Holding, tarihinde ilk kez hem üst ve orta kademe yöneticilerini, hem de Oyak'la çalışan değişik sektörlerin temsilcilerini toplayarak, başarılarını paylaştı, geleceğe dönük stratejilerini oluşturmada onlardan katkı aldı. Oyak Holding'in 1700 kişiyi buluşturduğu bu toplantıyı Tüpraş ve Erdemir ihalesi öncesine getirmesi dikkat çekti. Buluşmanın sırrı, Coşkun Ulusoy'un konuşmasının sonunda ortaya çıktı. Ulusoy, "Oyak Grubu olarak Türkiye'nin iki güzide devi, Koç ve Sabancı Grubu'ndan daha iyi kılıklara ulaştık. Aldığımız sonuçları Oyak'ın 222 bin üyesiyle hep paylaştık, paylaşıyoruz. Şimdi bu başarıları Türkiye'yi daha ileri götürecek katkılarla devam ettirmek istiyoruz. Bunun için Tüpraş ve Erdemir ihalelerine giriyoruz" dedi. Ulusoy'un bu sözleri alkışlarla desteklendi. Ulusoy, bunun üzerine, tüm katılımcılara dağıtılan elektronik oylama cihazlarıyla Tüpraş ve Erdemir ihaleleri için salonun nabzını tutmak istedi.

ALKIŞLARLA OYLAMA
Coşkun Ulusoy, salona dönerek, "Tüpraş'ı alalım diyenler 1'e bassın" sözünü tamamlayamadan salonda alkış koptu. Ulusoy, "Almayalım mı sorusunu sormaya gerek kalmadı" dedi. Ulusoy, aynı oylamayı Erdemir için yaptı. Yine sorusuna tamamlayamadan salondan "Erdemir'i de alalım" alkışı yükseldi. Ulusoy bunun üzerine, "Anlaşıldı, elektronik oylama yapmadan sonuca ulaşıyoruz. Ancak, ben yine de cihazları kullanacağınız bir soru daha soruyorum. Eğer içinde bulunduğumuz şartlar bizi Tüpraş ve Erdemir arasında bir seçim yapmaya zorlarsa o zaman Tüpraş'ı mı alalım, Erdemir'i mi" dedi. Salondan yüzde 63 Tüpraş, yüzde 37 Erdemir sonucu çıktı.

YAPRAK GİBİ SAVRULUYORUZ
Coşkun Ulusoy, oylamadan çıkan bu sonucun ardından, şu değerlendirmeyi yaptı: "Oyak Holding'i bağlamadan, şahsi görüşümü belirteyim. Ben, belirli kurumların özelleştirilmesinden yanayım. Devlet ayakkabı, bez üretmesin. Ama 80 yılık cumhuriyetin terle, emekle, canla oluşturduğu stratejik değerleri de özelleştirmeye kalkmayalım, onları koruyalım. Bugün dünyanın çeşitli devlet kurumları gelip bizim bu değerli kurumlarımıza müşteri oluyor. O ülkelerin yaptığını Türkiye Cumhuriyeti neden yapmasın. Benim için stratejik kurumlar arasında Türk Telekom, Tüpraş ve Erdemir var. Ancak, görüyoruz ki hepsi özelleştiriliyor. Madem satılacak, o zaman bizlerde kalsın istiyoruz."

BAYİLERDEN ÖNERİ
Toplantının soru yanıt bölümünde Ereğli'deki Renault bayisinden şu öneri geldi: "Türkiye'deki Renault bayileri en az 100'er milyar lira versin ve Erdemir ihalesinde size güç katsın. Ne pahasına olursa olsun yeter ki Erdemir'i alın." Bunun üzerine salondan yine güçlü alkış sesleri geldi. Salondan hem Oyak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker ile Genel Müdür Coşkun Ulusoy'a, "Oyak'ta üyelerinize güzel katkılar sağlayan bir model oluşturdunuz. Bu modele Oyak'la iş yapanları da katamaz mısınız" sorusu yöneltildi. Türker, "Oyak'ı model alıp siz de bu tür oluşumlar yaratabilirsiniz" yanıtı verdi. Coşkun Ulusoy da, "Gelin bir hayal kuralım. Diyelim ki Tüpraş'ı aldık. Ne yapacağız, bir şirket kuracağız. Kendimize ortak bulmamız söz konusu olacak. Özlediğiniz paylaşımı bu şirkete belki sizleri de ortak ederek sağlarız" dedi.

'1 dönüm