Patronlar


Lukoil'in kurmayı planlandığı rafineri için hükümetin Zonguldak yerine Samsun'u önerdiğine ilişkin çıkan haberlere karşın Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, "Çıkan haberler üzerine Lukoil yetkilileriyle telefonla görüştüm. Kendileri, sadece Zonguldak'ı düşündüklerini söyledi. Bize de şu ana kadar ne Enerji Bakanlığı'ndan, ne de Başbakanlık'tan aksi bir görüş gelmedi" diye konuştu.

Vali Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada, 8-10 milyon ton kapasiteli rafineri kurmak isteyen Lukoil'in yatırımını Filyos beldesine gerçekleştirmek istediğini, resmi müracaatlarının da bu yönde olduğunu söyledi. Rafineride yaklaşık 3 bin kişinin istihdam edileceğini yan sanayiyle birlikte bu sayının 10 bin kişiyi aşacağını söyleyen Erkmen, "Firma yetkilileri gelecek yılın nisan-mayıs ayında inşaat çalışmalarına başlamayı amaçlıyor" diye konuştu.

Bu arada Lukoil'e, hükümetin rafineriyi Samsun'a kurması yönünde öneri getirdiğine ilişkin haberler Zonguldak'ta tepkiyle karşılandı. AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise dün düzenlediği basın toplantısında, hükümetin bu yönde bir görüşü olmadığını belirtti.