Kültür-Sanat


NECLA DALAN

Kronik Yayıncılık, 2016 yılında endüstriyel kompersör üreticisi ve ihracatçısı Dalgakıran’ın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, kuzeni Cüneyt Dalgakıran ve Adem Koçal ortaklığında kültür yayıncılığına yeni bir soluk getirmek amacıyla kuruldu. Halil İnalcık’tan İlber Ortaylı’ya, Doğan Cüceloğlu’ndan Bernard Lewis’e yerli ve yabancı yaklaşık 250 yazarı olan Kronik, 7 yılda 10 milyonun üzerinde kitap satışı gerçekleştirdi. Sadece İlber Ortaylı’nın kitabı 1,3 milyonluk satış adedine ulaştı.
Kronik kısa bir süre önce 500’üncü kitabını da yayınladı. Bu kitap Robert Kolej’in tarih hocası Önder Kaya’nın “İstanbul Tarihi” isimli kitabı oldu. 

“TRENDLER BU İŞİN BAŞKENTİ LONDRA’DA BELİRLENİYOR”

Kronik’in kurucu ortağı Cüneyt Dalgakıran, kültür yayıncılığında Türkiye’nin en büyük beş yayınevinden biri haline geldiklerini söyledi. Çok uzak olmayan bir tarihte Londra’da yayınevi kurmayı planladıklarını anlatan Dalgakıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Londra bu işin başkenti. Büyük yayınevleri, edebiyat ajansları orada… Trendler orada belirleniyor. Türkiye’deki ekonomik denklemin düzelmesini bekliyoruz. Londra’da yayınevi kurmak istiyoruz ve bu çok uzak bir ihtimal olarak kalmayacak. Hayal değil rasyonel bir hedefimiz var. Ciddi içerikleri, satış, pazarlama ve dağıtımı olan, profesyonel ekibe sahip global bir yayınevi olmak istiyoruz.”

patronlardunyasi.com