Patronlar


Antalya'nın ciğeri olarak adlandırılan Larapark'ın Limak'a tahsisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı geri adım attı. Bakanlık tarafından metrekaresi sadece 3 YTL'den Limak İnşaat'a verilen 3 bin 500 dönümlük tahsisle ilgili Danıştay'a iki ayrı dava açılırken, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un 'Ben o tahsisi iptal ettim' dediği öğrenildi. Bakanlığa yakın kaynaklar da, Koç'un tahsisle ilgili karara imza atmadığını ve yenilenmesi için geri gönderdiğini söylediler. CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündem dışı yaptığı konuşmada Lara'da yapılan tahsisi yanlış olduğu yönündeki konuşmasının ardından Bakan Koç, Kamacı'ya, "Benim iptal ettiğim yer hakkında görüş bildirmişsin. Oradaki tahsis iptal edildi" dedi. İddialara göre, Koç ihaleye iki firmanın katılmasından rahatsız oldu ve "Kamu vicdanı tahsisin yenilenmesini gerektiriyor" diyerek tahsisi imzalamadı.

BAŞBAKAN MI İSTEDİ?
Antalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi'nde Lara Plajı mevkinde yer alan 3 bin 500 dönümlükLimak 300 milyon $ yatırım sözü vermişti... İhaleyi alan Limak İnşaat yetkilileri, burada Disneyland tarzı bir yer yaratacaklarını belirterek, Laraya bu amaçla 300 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamışlardı. Daha sonra Limak, Laraya yapacağı temalı parka yabancı ortak arayışına girmiş ve Walt Disneye ait Epcot Parkı ve Universal Studiosdan randevu alınmıştı. parsel, tüm itirazlara rağmen ihaleye çıkmış ve nisan sonunda yapılan ihaleyi 10 milyon 550 bin YTL'lik teklif ile Limak İnşaat kazanmıştı. İhalede Antbel ile yarışan Limak, söz konusu arazide Disneyland kuracaktı. Lara'da emlakçıların 35-40 milyon YTL fiyat biçtiği araziye verilen teklif miktarı düşük bulunurken, metrekaresine sadece 3 YTL verilen Lara ile ilgili olarak yargı süreci de başlatıldı. 18'e yakın odanın oluşturduğu Antalya Eşgüdüm Kurulu, Danıştay'a önce ihaleye çıkılmaması için, ardından da iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde Lara'nın tahsis bedelinin çok düşük olduğuna da işaret edilirken, Türkiye'deki yasal yolların tükenmesi durumunda Lahey'e gidecekleri bildirilmişti. Kulislerde dolaşan iddialara göre, ihalede sadece iki firmanın yer alması ve oluşan fiyat özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan'ı rahatsız etti. Bunun üzerine de Erdoğan, Bakan Atilla Koç'a tahsisin iptali için talimat verince karar imzadan döndü.

"Koç, 'Boşuna dava açtılar' dedi"

CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı, son olarak iki gün önce Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç'un kendisine Lara'da yapılan tahsisin iptal edildiğini söylediğini kaydederek, sözlerine şöyle devam etti: "Ben kendisine Antalya'da birçok meslek grubunun tahsisle ilgili Danıştay'a dava açtıklarını söyledim. O da, "Boşuna uğraştırmayın, biz o tahsisi kaldırdık, iptal ettik" dedi. Kendisine bunu kamuoyuna açıklaması gerektiğini söyledim, o da 'Bakarız' yanıtını verdi, ancak halen resmi bir açıklama olmadı." Söz konusu tahsisin Antalya'da büyük tartışmalara neden olduğunu dile getiren Kamacı, iptal kararının bu anlamda yerinde olduğunu söyledi.

Hacer Gemici/sabah