Otomobil


Yılmaz, yaptığı açıklamada, 2006 yılının ilk 4 aylık döneminde sektörde belirgin bir gelişme yaşandığını, mayıs ayı başında döviz kurlarındaki artışlarla birlikte firmaların fiyat ayarlamasına gittiklerini söyledi.
Sektördeki firmaların, kur artışıyla oluşan farkı doğal olarak alacaklarını ifade eden Yılmaz, 'Dolayısıyla bunu zamana yayarak, belirli aylık periyotlar içinde normal seviyelerde almayı hedefliyoruz. Sektördeki firmalar, artışları aylara bölerek 3, 4, 5 ay gibi sürede fiyatlara yansıtmalı' diye konuştu.

-'ZARAR DA ETSENİZ BELLİ ZAMANA YAYMAK LAZIM'-

Yılmaz, kur artışının otomobil satışlarının azalmasına yol açabileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:
'Çok doğal olarak yüzde 20'nin üzerindeki bir fiyatın oynaması, tüketicinin alım gücü de azalacağı için, sektörün ön gördüğü yıllık 800 binin üzerindeki satış adetleri gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Satışlarda yüzde 10-15, belki 20'ye varan oranlarda azalma beklenmesi gerekir. Firmalar kendilerini ona göre onumlayacaklar. Bir kısım firmalar fiyat ayarlamalarını yaptı, bir kısmı da yapacaklar. Hiçbir firma bu kur artışını birden fiyatlarına yansıtamaz. Böyle bir şey intihar etmek olur. Çünkü, hiç mal satamaz hale gelirsiniz. Zarar da etseniz belli zamana yaymanız lazım bunu. Netice itibariyle biz öyle yapacağız.'

Yılmaz, otomotiv sektöründe otomobilin ağırlığı fazla bir ürün olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:
'Doğal olarak otomobil grubunda azalma daha fazla olabilir. Çünkü kur ona doğrudan yansıyacaktır. Bu, bugüne kadar çok rahat satılan ithal araçlar otomobil olsun, ticari araç olsun, daha zorlanarak satılacak anlamına gelir. Ama hedefler, ulaşılmak istenen noktalar mutlaka değişecektir. Önümüzdeki ilk 3 ay, firmaların pozisyonlarını belirlemeleri, pazara karşı durumlarını yeniden tespit etmeleri açısından bir geçiş süreci olacaktır.' Yılmaz, firmaları düşündüren bir başka konunun ise krediler olduğuna işaret ederek, 'Otomobil fiyatlarının yanı sıra piyasada oluşan reel faiz artışı dolayısıyla daha maliyetli kredi kullanma, sektörü genelde olumsuz manada etkileyecek, unsurların başında gelmektedir' diye konuştu.

-FORD'UN YENİ GÖZDESİ: 'TRANSİT'-

Yılmaz, Ford'un otomobil satışlarında 'Focus' ve 'Fiesta' modellerinin lokomotif görevi yaptıklarını, kendilerini hedeflerine taşıdığını belirterek, hafif ticari araçta da 'Connect'in satışlarından memnun olduklarını bildirdi.
Mayıs ayı başında 'Yeni Transit' modelinin piyasaya sunulduğunu anlatan Yılmaz, şunları söyledi:
'Ayın 10'unda piyasaya çıkardığımız, tanıtımını yaptığımız model, çok kısa zamanda iyi sonuçlar vermeye başladı. Tüketici tarafından ilgi gören bir araç haline geldi. Ondan da şu an itibariyle memnunuz. Transit bizi çok iyi noktalara getirecek diye beklentimiz var. Çok iddialı olduğumuz ve çok güvendiğimiz bir araç. ilk 20 gün itibariyle de sonuçlar oldukça olumlu.'