Finans


IMF, bankaların 675 milyar Dolar'lık sermaye ihtiyacı olduğun açıkladı. Para Fonu, krizin oluşturacağı zarar hedefini ise 1.4 trilyon Dolar olarak açıkladı.

Uluslararası Para Fonunun (IMF) 1997-1998 yıllarındaki Asya Mali Krizi döneminde başkanlığını yürüten Michel Camdessus, fonun, mali işlemlerin kontrolü de dahil olmak üzere sorumluluklarını artırması gerektiğini bildirdi.

IMF eski başkanı Camdessus, Filipinlerin başkenti Manila'da düzenlenen bir iş forumu sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel ekonominin, özellikle Asya ekonomilerinin dayanıklılığı sayesinde resesyona (durgunluk) girme ihtimali olmadığını söyledi.

Şu an küresel sistemin ihtiyacı olan reformları 12 yıl önce Asya krizi sonrasında önerdiklerini ifade eden Camdessus, bir kez daha küresel kredi krizi yaşanmaması için IMF'nin mali işlemlerdeki görev ve yetkilerinin artırılması gerektiğini belirtti.

''Tuhaf olan şey, ne yapmanız gerektiğine karar vermek için bir krize ihtiyacınız var. Fakat kriz bittiğinde reformları unutuyorsunuz'' diyen Camdessus, bunun, bu sefer geçerli olmayacağını umduğunu söyledi.

Camdessus, küresel ekonomik aktivitenin bu yıl yavaşlayacağını, ancak dünya ekonomisinin 2009 yılı sonunda yüzde 3 büyümeye döneceğini belirterek, ''Asya'nın dinamizmi dünyayı resesyondan koruyacak'' dedi.