Patronlar


Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud'un Türkiye ziyareti çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Çırağan Sarayında çalışma yemeği düzenlendi.
 
Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud, İslam Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Bin Abdullah Kamil, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Abdurrahman Al Raşid, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra iki ülkenin de önde gelen işadamları katılıyor.

,

"İlginin artmasını bekliyoruz"
 
Körfez ülkelerinin Türkiye'ye olan ilgisine işaret eden DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, 'Bizler Türk işadamları olarak bankacılık, elektrik dağıtımı ve petrokimya başta olmak üzere önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek özelleştirme projeleri ile enerji ve gayrimenkul yatırımlarına Suudi Arabistanlı firmaların ilgisinin daha da artacağını ümit ediyoruz' dedi.

Türk-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Ali Bayramoğlu ise hukuki alt yapının tamamlanmasına bağlı olarak karşılıklı yatırımların büyük ölçüde artacağını, bu kapsamda Türk firmalarının Suudi Arabistan'da başta tekstil, hazır giyim, elektrik, elektronik, gıda, mobilya sektörlerine yatırım yapılması gibi sektörel bazda çalışmaların gerçekleştirilmesi için iki tarafa da çok önemli görevler düştüğüne işaret etti.

İstanbul'a dev sağlık yatırımı

Saudi-German Hospital CEO'su Makarem S. Batterjee, Türkiye'deki yatırım planları ile ilgili olarak İstanbul'da, Avrupa ve Ortadoğu'yu birleştiren mega kent olacak bir sağlık kenti kurmayı planladıklarını bildirdi. 1.3 milyar dolarlık yatırımın hem çok rekabetçi bir hizmet anlayışına sahip hem de çok konforlu olacağını ifade eden Batterjee, 'Bu sağlık kentinin dünya çapında büyük bir başarı yakalayacağına inanıyoruz' dedi.

Yatırımın ne zaman başlayacağı sorusuna da Batterjee, Başbakan Erdoğan ve Türk hükümeti ile bu konudaki görüşmelerinin sürdüğünü belirtti. Batterjee, sağlık kentinde, OrtaDoğu'dan, Avrupa'dan ve Türkiye'den yaklaşık 30 bin kişinin istihdam edilmesinin beklendiğini söyledi.

Batterjee, sağlık kentinde 15 hastane, tıp fakülteleri, fitness merkezleri, sağlık oteli, ayrıca kimya fabrikaları kuracaklarını, sağlık kentinin medikal turizm açısından da önemli bir merkez olacağını belirtti ve 'burada, metrosuyla, ulaşımıyla tam teşekkülü hizmet verilecek' dedi.

Batterjee, Türk şirketleriyle ortaklık planlarının olup olmadığının sorulması üzerine de 'Bu yatırım doğrultusunda Türkiye'deadını şimdi açıklayamayacağım bazı ailelerle, bankalarla ve İslam Kalkınma Bankası ile görüşmelerimiz sürüyor'

İŞADAMLARI NE DEDİ?
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Suudi Arabistan'a tekstil ve beyaz eşya ihracatı yaptıklarını anlattı. Zorlu, enerjide işbirliği düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soru üzerine, 'Böyle teklifler gelirse neden olmasın. Tabi olur, open...' dedi.
 
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da ikili görüşmeler kapsamında Çalık Grubundan yetkililerin Suudi özel sektörüyle görüşmeler yaptığını söyledi.  Çalık, 'Şu anda inşaat grubumuz