Patronlar


 

Başbakan haklı
Türk iş dünyasının duayen ismi Bülent Eczacıbaşı, Başbakan Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı için bir aday göstermesi ya da tercihini açıkça belirtmesi konusunda yapılan eleştirilere katılmadığını açıkladı. Eczacıbaşı, "Bu tartışma için erken olduğuna inanıyorum. Başbakan, olayın öneminin mutlaka farkında. Yaratabileceği gerginlikleri çok iyi biliyor. Bu sürecin gerektiği gibi yönetileceğini düşünüyorum. Yeter ki, vaktinden önce bir zorlama olmasın. Bu konuda Başbakan'ın 'daha zaman var' tutumunu doğru buluyorum" dedi.

Dalgalanma üzecek

Piyasalardaki son dalgalanmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarından çok Türkiye'ye özgü başka etkenlerin rol oynadığını düşünen Eczacıbaşı, şunları söyledi: "YTL'nin aşırı değerlenmesi, cari açık sorunu ve büyümenin ithalata ve inşaat sektörüne bağlı gerçekleşmesi ve asıl arzu edilen ihracata dayalı büyümenin sağlanamaması... Bunlar, aslında çok parlak görünen bir dönemin zayıf noktaları. Bu zayıf noktalar, uluslararası dalgalanmanın bize çok daha fazlasını yaşattırdı. Dalgalanma geçecek ama ilgi ve güven kaybı olarak üzüntüsünü biraz yaşayacağız."

İlacın ilacı etik

ECZACIBAŞI, ilaçta yolsuzluk haberleri için şu değerlendirmeyi yaptı: "İlaç sektörü, tümüyle devlet kontrolünde. Bir alanda ne kadar çok devlet kontrolü varsa, bu kontrolden kaçma eğilimi de o kadar artıyor. Yoksa ilaç sanayicileri, diğer sanayicilere göre daha az ahlaklı değil. Burada bize düşen, etik ilkeleri mümkün olan en yüksek seviyede uygulamak. En etkili silah da, Sağlık Bakanlığı. Çünkü ruhsat iptali dahil, tüm yetki Bakanlık'ta."

Takvim