Patronlar


Danone de aynı kulvara Danocol markalı yeni ürünüyle giriş yaptı. 7 Temmuz’da yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Genel Etiketleme Tebliği’ndeki değişiklik ile fonksiyonel gıda pazarının önü açılınca hızlı hareket eden Ülker oldu ve bir ay içinde yeni ürünü Benecol’ü piyasaya sürdü. Sektör lideri Danone de iki hafta içinde karşı atakla kendi ‘kolesterol düşürücüsü’ Danocol’ü çıkardı.

Araştırmalara göre Türkiye’de her üç kişiden birinde kolesterol sorunu görülüyor. Şirketlerin iddiası bu ürünlerin kolesterol problemini çözmeye yardımcı olacağı yönünde. Ülker Grubu Kalbim Benecol’ün kolesterolü iki haftada yüzde 15’e varan oranda düşürdüğünü söylüyor. Danone’un da her gün bir adet Danocol’ün üç haftada kötü kolesterol seviyesini yüzde 12’ye varan oranda yardımcı olduğunu savunuyor.

FONKSİYONEL % 13 BÜYÜDÜ

Türk tüketicisi fonksiyonel gıdalarla geçen yıl tanıştı. Pazara ilk giren ürün Danone’un probiyotik yoğurdu Activia oldu. Sütaş, Pınar, Ülker gibi şirketler de yeni ürünleriyle piyasada ilkler arasında yer aldı. Fonksiyonel gıda pazarının Türkiye’de bu yıl 60 milyon YTL’ye ulaşacağı öngörülüyor. Danone Tikveşli Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray, dünyada gıda sektörünün 2005’te yüzde 8 büyürken, fonksiyonel gıda pazarının yüzde 13 büyüdüğünü vurguluyor. Timuray, fonksiyonal gıdalar içerisinde de en hızlı büyüyen segmentin yüzde 16 büyüme oranıyla fonksiyonel sütlü ürünler olduğunu sözlerine ekliyor. Halen dünya fonksiyonel gıda pazarının 50 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

İKİSİ DE LİDER

Türkiye fonksiyonel gıda pazarı, kolesterol düşürücü ürün segmentinin her iki oyuncusu da Avrupa’da kendi alanında lider olduğunu ifade ediyor. Benecol markası için Finlandiyalı Raisio Life Sciences ile işbirliği yapan Ülker Grubu, 22 ülkeden sonra Türk piyasasına sunulan Benecol’ün kategorinin en hızlı büyüyen ürünü yoğurt içeceği satışlarında yüzde 52 pazar payı ile Avrupa lideri konumunda olduğunu belirtiyor. Danone da Danocol’ün kolesterol düşüren gıda kategorisinde yüzde 36 pazar payı ile lider konumda olduğuna dikkat çekiyor.

GÜNDE İKİ GRAM

KOLESTEROL düşürücü ürün kategorisine ilk girişi yapan Ülker Grubu, Kalbim Benecol markalı yoğurt, yoğurt içeceği, süt ve margarinleriyle piyasada. Ülker Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, 1980’li yıllardan bu yana Avrupa’da yapılan klinik çalışmaların kolesterolü düşürmek için günde iki gram bitkisel stanol tüketilmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Tütüncü, Ülker Kalbim Benecol serisinin yoğurt ve yoğurt içeceğinin, iki gramlık stanolü tek bir porsiyonda bulundurduğunu belirtiyor. Tütüncü Benecol ile Ülker’in pazar liderliği hedeflediğini sözlerine ekliyor.

TÜRK ÇİFTÇİSİNİN SÜTÜYLE ÜRETİLİYOR

BENECOL’den hemen sonra karşı atakla kendi markası Danocol’ü piyasaya süren Danone, Türkiye’de yaklaşık yüzde 80 pazar payı ile fonksiyonel sütlü ürünler pazarının lideri konumunda. Serpil Timuray, Türkiye’de Türk çiftçisinin sütüyle üretilen Danocol’ün İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Portekiz ve İrlanda’da tüketildiğini belirtiyor. Timuray, “Avrupa kolesterol düşürücü sütlü ürünler pazarı yaklaşık 270 milyon euro ve geçen yıla oranla yüzde 116 büyüdü. Danocol ise bu pazara 2004’te, girmesine rağmen yüzde 36 payla lider konumda” şeklinde konuştu. Timuray, Türkiye’de kolesterol düşürücü ürünlerin toplam fonksiyonel gıdalar pazarı içinde yüzde 6’lık bir paya ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.