Finans


 İtalyan bankası, sıkıntıyı atlatmak için hissedarlarına sermaye artırmaları çağrısında bulundu.  
  
Ülkenin ikinci büyük bankası, ortaklarından 3 milyar Euro (4,16 milyar dolar) sermaye koymalarını isteyecek. İtalyan Il Sole 24 gazetesi ise dün Unicredit'in Yapı ve Kredi Bankası'ndaki hisselerini satabileceğini yazdı. Haberi yalanlayan Koç Finansal Hizmetler ve UniCredit ise "UniCredit Grubu'nun Koç Finansal Hizmetler'deki dolaylı Yapı ve Kredi Bankası AŞ ortaklığı ile ilgili olarak herhangi bir tasarruf gündeme gelmemiştir ve bu tip bir girişim kesinlikle söz konusu değildir." açıklamasını yaptı.

Ancak buna rağmen Yapı Kredi, bankanın sahibi Koç Holding ve holdinge bağlı diğer şirketler borsada büyük değer yitirdi. Yapı Kredi hisseleri günü yüzde 14,88, Yapı Kredi Sigorta yüzde 16,67, Yapı Kredi Finansal Kiralama yüzde 12,36, Yapı Kredi Koray Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı yüzde 16,37, Koç Holding yüzde 11,83 ve Tat Konserve ise yüzde 12,57 kayıpla kapadı.

Ak Yatırım bankacılık analisti Hakan Aygün, "Yapı Kredi'den yalanlama geldi, ama piyasa diken üstünde. Ana ortak aktif satışı olacağını söylüyor. Yatırımcıların kafasında Türkiye'deki hisselerin de satılıp satılmayacağına dair endişeler var. Bu süreç netleşene kadar tedirginlik devam eder." diye konuştu.

EFG İstanbul'dan bankacılık analisti Mete Yüksel ise "UniCredit, Doğu Avrupa'daki şube açılışlarını durdurma kararı aldı. Yapı Kredi, bu konudaki en agresif bankalardan biriydi. Yeni şube açılışlarının durdurulması borsadaki bazı yatırımcılar tarafından olumsuz algılanmış olabilir." dedi.

UniCredit, finansal krizden diğer İtalyan bankalarına göre daha fazla zarar gördü. Bankanın İtalyan Borsası'nda işlem gören hisseleri geçen hafta yüzde 20 oranında düşmüştü. İtalyan düzenleyici kurumları ise banka hisselerinin açığa satışına yasak getirmiş, ülkenin Başbakanı Silvio Berlusconi de bankalara yapılan spekülatif saldırılara izin veremeyeceklerini açıklamıştı.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen UniCredit CEO'su Alessandro Profumo, bankanın 26 milyar Euro değerinde orta ve uzun vadeli tahvilinin vadesinin 2009'da dolacağını söyledi. Profumo, "2009'da ihtiyaç duyacağımız orta ve uzun vadeli finansman miktarı 26 milyar Euro ile 2008'deki ihtiyaçlarımızdan daha azdır." dedi. 
 
Zaman