Patronlar


Tekinkuş, aile şirketi şeklinde oluşan Koç ve Sabancı şirketlerinin ellerdeki istatistiklere göre yıkılma tehlikesi altında olduğunu iddia etti.

Öğretim Görevlisi Mehmet Tekinkuş, Osmaniye Genç İş Adamları Derneği'nin (OGİAD) davetlisi olarak Ahmet Şefik Ersoy salonunda, "Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma" ile ilgili bir seminer verdi. Aile şirketlerinin 3. kuşaktan sonra yıkılmaya başladığının istatistiklerle sabit olduğunu belirten Tekinkuş şu anda Türkiye'deki aile şirketleri şeklinde oluşan şirketlerin yüzde 94'ünün kritik dönemde olduğunu dile getirdi. 1924-1984 arasındaki dönemde yer alan aile şirketlerinin yüzde 70'inin 3. kuşağa ulaşamadığını belirten Tekinkuş, "Koç ve Sabancı gibi aile şirketleri de şu anda risk altında. Eğer o dönemi atlatırlarsa uzun yıllar bu şirketlere bir şey olmaz." dedi.

Türk aile şirketlerinde yıkılma nedeninin aile içerisindeki çatışma ve kavgaya bağlayan Tekinkuş, bu tür şirketlerin en büyük düşmanlarının yine kendileri olduğunu ifade etti. Tekinkuş "Yönetim bende olsun ve güç otorite kavgası gibi nedenler aile şirketlerini bitiren nedenler arasındadır. Ben yönetimin başında yer alıyorum demek şirketini bitiriyorum demektir. Bu şirketler aile üyelerinden oluşur. Bireylerin zaafları da bu şirketleri bitiren en büyük nedenler arasındadır. Aile şirketleri devam etmek istiyorlarsa aile üyelerinin zaaflarının iyi bilinmesi gerekir" dedi.

Aile şirketlerinin kendine has avantajları ve dezavantajları olduğunu belirten Tekinkuş, şirket ve ailenin kesinlikle birbirinden ayrılması gerektiğini savundu. Şirketi oluşturan aile bireylerinin şirketin bir çalışanı olarak görülmesi ve buna göre de ücret ödenmesi gerektiğini dile getiren Tekinkuş, "Şu söz aile şirketlerinde düstur olarak kabul edilmeli; "Çok Muhabbet tez ayrılık getirir. Bu yüzden aile bireyleri kesinlikle aynı yerde kalmamalıdır. Bu durum aile şirketinin dağılma nedenidir. Çünkü aynı yerde bulunma çatışmayı ve beraberinde kavgayı ortaya çıkarır. Zaten 20 büyük aile şirketinin yıkılma nedeni arasında en büyük neden aile bireyleri arasındaki çatışma güç ve otorite kavgası olmuştur" diye konuştu.

Aile Şirketleri ve kurumsallaşma adlı seminere Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar OGİAD Başkanı Serdar Kılıç ve üyeleri, Kadirli İş Adamları Derneği (KAGİAD) ve üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda iş adamı katıldı.
 
Osmaniye/Cihan