Kültür-Sanat


‘Kısık Ateşte 15 Dakika’nın ana mekanı İstanbul’da şık bir Fransız restoranı. Film, restoranın sahipleri, çalışanları ve müşterilerini oluşturan çeşitli karakterlerin herbirinin hayatının, neredeyse bir yemek pişirme süresi olan 15 dakikalık kısa bir süreçte meydana gelen ve adeta birbirini tetikleyen zincirleme olaylar sonucunda etkilenerek normal seyrinden çıkmasını anlatıyor.

Yönetmenliğini Neco Çelik’in, yapımcılığını Mehmet N. Karaca ve Oğuz Eruzun’un yaptığı, Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Ata Demirer, Özkan Uğur, Eyşan Özhim, Janset, Cezmi Baskın, Aysun Kayacı, Erhan Yazıcıoğlu, Ali Sunal, Haktan Pak, Aydoğan Oflu, Belit Özükan ve Hepsi müzik grubu üyelerinin rol aldığı ‘Kısık Ateşte 15 Dakika’ adlı film gösterime girdi.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
“Le Chic” adlı restoranın ortaklarından biri işadamlığından çok kadınlara olan düşkünlüğüyle meşhur Şakir ve ünlü oyuncu Kader Sayar’dır. Restoranın dengesi, Kader’in, Resul adında şekerden ve buzdan sanat eserleri yapan, kör bir heykeltıraşı işe almasıyla altüst olur.

Gözleri görmemesine rağmen restoranın içinde olan biten her şeyden haberdar olan Resul’ün özellikle şef Marcel Usta’yı tedirgin eden bir kusuru vardır. Resul, kayınbiraderini bıçaklayarak öldürmüş ve bir süre hapis yatmış bir katildir.

Kader, bir akşam Fazıl Bir isimli yönetmenin, kendisiyle onbeş dakikalık bir görüşme isteğini, zoraki bir şekilde kabul eder. Ancak bu onbeş dakika, hayatının en uzun on beş dakikası olacaktır. Çünkü Fazıl’ın amacı, Kader’i kendi filminde oynamaya ikna etmektir. Bunu başarabilmek için de kendini “canlı bomba”ya döndürmüştür.

Fazıl Bir’in Kader’e anlattığı senaryonun Resul’ün öyküsü olduğu ortaya çıkar. Aynı dakikalar içinde, bombadan habersiz bir sürü insan, yan masalarda, kendi derdine düşmüştür.

YAPIM NOTLARI
 Filmin tamamına yakını bir restoranda geçmekte.
 Filmdeki ana mekanlar olarak, restoranın resepsiyon bölümü, yemek salonu, barı, piyano eşliğinde canlı müzik yapılan küçük bir sahnesi, mutfağı, büro ve depo kısımları kullanılmış.
 Çekimler gerçek bir restoranda değil, sanat yönetmeni Zafer Kanyılmaz ve ekibi tarafından yapılan bir çalışmayla restorana dönüştürülen Maslak Efendy Show Merkezi’nde yapılmış.
 Filmin öyküsünün tek bir mekanda geçen olayları işlemesi nedeniyle çekimler 3 hafta içinde tamamlanmış.
 Tüm çekimler high-definition video teknolojisiyle yapılmış ve hemen hemen tüm sahnelerde iki kamera kullanılmış.
 Restoranın mutfağının gerçeğe çok yakın olabilmesi için yerleşim düzeni, araç, gereç ve ekipmanların konumlandırılması için uzman aşçılardan danışmanlık hizmeti alınmış.
 Restoranın yemek salonunda büyük bir duvarda 1843-1896 yılları arasında yaşamış olan Fransız ressam Ernest Ange Duez’in 1878 yılında yapmış olduğu “Restaurant le Doyen’de” adlı tablosunun dijital baskı tekniğiyle büyütülmüş bir kopyası kullanılmış.

Filmin Künyesi
Yönetmen: Neco Çelik
Yapımcılar: Mehmet N. Karaca, Oğuz Eruzun
Senaryo: Haluk Özenç
Görüntü Yönetmeni: Markus Ziegler
Müzik: Jingle House
Kurgu: Hamdi Deniz
Yapım Şirketi: Medyapım, Sinefekt, İmaj ve STM
Dağıtım: UIP
Tür: Dram / Komedi

Oyuncular:
Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Ata Demirer, Özkan Uğur, Eyşan Özhim,
Janset, Cezmi Baskın, Aysun Kayacı, Erhan Yazıcıoğlu, Ali Sunal, Haktan Pak, Aydoğan Oflu, Belit Özükan, Hepsi, Onuryay Evrentan, Murat Onuk, Özgür Dereli, Barış Kıralioğlu, Eliz Yavuz, Atıl İnaç, Kutay Özcan ve konuk oyuncu Lale Oraloğlu