Kültür-Sanat


Küba’nın usta romancısı Guillermo Cabrera Infante’nin yazdığı film, kaderleri devrim kargaşası içindeki bir ulusa bağlı olan bir ailenin, üç erkek kardeşin ve güzel bir kadının öyküsünü konu alıyor. Filmde Dustin Hoffman ve Bill Murray gibi oyuncular da önemli roller üstlenmiş.

Tarihi entrika ve zamandan bağımsız romantizmin destansı serüveni olan “The Lost City / Kayıp Şehir”, devrim öncesi Küba’nın müziği, rengi ve şaşasını fazlasıyla yansıtıyor.

Andy Garcia ve Bill Murray’in yanı sıra, filmin kilit rollerinde gizemli ganster Meyer Lansky rolünde Dustin Hoffman; Aurora Fellove rolünde İspanyol sinema yıldızı ve Lancorne süper modeli Ines Sastre bulunuyor. Aurora Felllove, bir kadına, ülkeye ve bir Kayıp Şehre duyulan imkansız aşkın metaforunu oluşturuyor.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
1958’de, Havana şehri Karayibler’in Paris’idir. Gündüzleri parlak güneş ışığının yaktığı şehri geceleri de eğlence yerlerindeki tutku ve müzik kucaklamaktadır. Ama lüksün ve zevkin hüküm sürdüğü tropik şehirde her şey iyi gitmemektedir.

Ülke için için kaynamaktayken, kendi aleminde yaşayan, çağdaş bir Nero olan diktatör Fulgencio Batista, Küba’nın gırtlağına bastırmaktadır.

1940 Anayasası’nı tekrar geri getirme çabasıyla, barışçı entelektüeller ve eylemci siyasetçiler değişiklik için lobi yapmaya başlarlar; sokaklarda, yer altına inen umutsuz şehirliler, barışçı politikayı bir kenara bırakıp silahlanmaya ve suikastlara başlarlar.

Bu arada, sazlıkların bol olduğu bölgelerde ve doğudaki dağlarının ücra ormanlarında, (tam olarak niyetleri belirsiz olan) Fidel Castro’nun ve Ernesto “Che” Guevara’nın devrimci M26 güçleri Havana’ya gitmek için gerekli plan ve hazırlıkları yapmaktadırlar. Bu güçler zor durumdaki Batista’yı daha da sıkıştırmaya başlayınca, diktatörün gizli polisi iktidarı koruyabilmek konusunda iyice çaresiz kalırlar.

Cennet adanın sorunlarının ortasında kalan, Havana’nın en klas gece kulübü El Tropico’nun sahibi Fico Fellove, ailesini, kulübünü ve bir kadının sevgisini elinde tutabilmek için mücadele etmektedir.

YAPIM NOTLARI
Uluslararası üne sahip Oscarlı aktör Andy Garcia ilk yönetmenlik denemesini ‘The Lost City / Kayıp Şehir’le yapıyor. Bu, kendisinin 16 yıl boyunca geliştirdiği bir proje. Kübalı romancı Guillermo Cabrera Infante’nin yazdığı senaryo Küba devrimi sırasında yaşanan imkansız bir aşk hikayesini konu alıyor.

Ön yapım aşaması hemen hemen sıfırdı çünkü kameralar çalışmaya başlayana kadar oyuncu kadrosu ve yapım ekibine katılımlar sürdü.

Yapım tasarımcısı Waldemar Kalinowski 1958 dönemi Küba’sına benzer görünüm ve mekanlar elde etmek için yaratıcı açıdan yerel kaynaklardan büyük ölçüde yararlanma olanağı buldu. Oscarlı kostüm tasarımcısı Deborah Lynn Scott (“Titanic”; “Legends of the Fall”; “Minority Report/Azınlık Raporu” ve “Hoffa”) ise 1950’lerdeki Havana’nın ‘haute couture’ünü (özel dikim kıyafetler) yeniden yaratmada olağanüstü zevkini konuşturdu.

Yapım 2004 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında tamamlandı ki bu aylar Karayibler’de aşırı sıcağın, nemin ve beklenmedik sağanakların olduğu bir mevsimdi. Garcia, Dominik Cumhuriyeti’ne tütün hasat mevsimi olan Mart ayında gidip, Fellove ailesinin hatırı sayılır gelir kaynaklarından biri olan tütün tarlalarında çekim yaptı.

Garcia’nın bu ek ziyareti yapmasına değdi çünkü bu sayede filmdeki aile ihanetinin en dramatik ve