Patronlar


ABD'de yatırım profesyonellerine yönelik 'Registered Rep.' dergisinin, 300 bin aday arasından seçtiği ABD'nin en iyi 10 yatırım danışmanı ve broker'ı listesine Özgür Karaosmanoğlu da girdi. Derginin 30 yıldır verdiği 'Olağanüstü Broker Ödülü'nü almaya hak kazanan Karaosmanoğlu, ödüle layık görülenler arasında ABD doğumlu olmayan tek isim oldu.

Dört yaşında gitti
Raymond James & Associates firmasında yatırım danışmanlığı ve broker'lik yapan 43 yaşındaki Karaosmanoğlu'nun uzmanlık alanının ABD'de yaşayan yabancılar olduğu belirtildi. 4 yaşındayken Dünya Bankası'nda çalışan babası Atilla Karaosmanoğlu ile birlikte ABD'ye yerleşen Özgür Karaosmanoğlu, Washington'da çok uluslu bir ortamda büyümesinin yabancılar konusunda kendisine çok önemli deneyimler kazandırdığını söyledi.
Karaosmanoğlu, "Yabancı yatırımcılar vergi ve yatırım konusunda değişik sorunlarla karşılaşıyor ve farklı bir danışmanlığa ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçlara cevap veren hemen hiç kimse de bulamıyorlar" dedi. Karaosmanoğlu'nun danışmanlığını yaptığı fonların 1.2 milyar doların üzerinde gelir getirdiği belirtiliyor.

Müşterilerinin çoğu Yunanlı
İş yaşamında kendisine 'Oz' diye de hitap edildiği belirtilen Özgür Karaosmanoğlu'nun ABD'de yaşayan yabancılar arasında en çok Yunanlı müşterisi bulunuyor. Türkiye'de okuduğu bir yıl dışında tüm eğitimini yurtdışında gören Karaosmanoğlu, lisans eğitimini ve yüksek lisansını ABD'nin Tulane Üniversitesi'nde yaptı. Karaosmanoğlu, farklı etnik gruplar arasında çatışmaları çözümlemeye yönelik çalışmalar yapan HasNa adlı organizasyonun da yönetiminde yer alıyor.

Ödülün adı değişecek
Karaosmanoğlu'nun Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı olan babası Atilla Karaosmanoğlu, oğlunun bu önemli ödülü almasının kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. Öte yandan Registered Rep. dergisi, ödüle aday isimlerin danışmanlık vasıflarına büyük önem verildiği için gelecek seneden itibaren ödülün adının 'Olağanüstü Danışman Ödülü' olacağını açıkladı.

Milliyet