Ekonomi


BDDK ve Bankalar Birliği ile görüştüğünü açıklayan Çağlayan 'Bunlar kara listeden çıkacak' dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yeni bir sicil affının şu anda söz konusu olmadığını ancak, borcunu ödediği halde halen kara listede bulunan esnaf ve sanayiciler için Bankalar Birliği ve BDDK ile görüşme yaptığını, bunların sicillerinin düzeltileceğini söyledi.

Çağlayan, TBMM'de Organize Sanayi Bölgeleri yasa tasarısı görüşülürken sanayicilerin kredi sorunları ile ilgili rahatlatıcı açıklamalar yaptı. Yeni bir sicil affına gidilmesinin sözkonusu olmayacağını belirten Zafer Çağlayan 'Sicil affı konusunda 2003 yılında kanuni düzenleme yapıldı. Bu kanun çerçevesinde, senedini ve çekini ödeyen insanların müracaatları durumunda bankalardan isimleri silindi. Bazı bankaların borcunu ödediği halde bu kişileri kara listeden düşürmediği yönünde şikayetler geliyor. Bu konuyla ilgili Bankalar Birliği ve BDDK ile gerekli görüşmeyi yaptım. Bunlar kara listeden çıkacaklar' dedi. Çağlayan, hükümetin ekonomik krizi mali ve reel sektör açısından ciddi şekilde takip ettiğini de söyledi.

RİSKLERİ AZALTACAĞIZ

Çağlayan, Türkiye'nin 133 milyar dolarlık ihracat yaptığını, bu rakamın yarısını Avrupa bölgesine gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: 'Dolayısıyla Avrupa bölgesine yapılacak ihracatta daralmanın, reel sektöre kuşkusuz bir etkisi olacak. Hükümetimiz bu konuda doğabilecek riskleri minimize edecek çalışmaların içinde. Mali sektörün sermaye yeterlilik rasyosu Avrupa'daki, Amerika'daki bankaları kıskandıracak ve onların iki misli sermaye yeterlilik rasyosuna sahip bir finans yapımız var.'

Halkbank'tan 6 yılda 3 milyar YTL kredi

Bakan Çağlayan, Halk Bankası aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan kredi hacminin, 153 milyon YTL'den 3 milyar YTL'ye çıktığını bildirdi. Çağlayan, esnaf ve sanatkarın 2002-2008 yılları arasında, Cumhuriyet tarihinde rekor seviyede kredi aldığını söyledi. Çağlayan, Halk Bankası desteğiyle 2002'ye kadar 50 bin esnaf kredi kullanırken, bugün bu sayının 800 bine ulaştığını belirterek, kullandırılan kredi limitlerinin de 5 bin YTL'den 35-50 bin YTL'ye ulaştığını kaydetti.