Patronlar


Sözünü sakınmıyor. Kendine güvenen bir iş kadını. Bu güvenli duruşunda, “patron kızı” olmasının etkili olup olmadığı sürekli kendisine sorulsa da, o bıkmadan usanmadan “hayır” diyor ve dünyada herşey tersine dönebileceği için ailece mutluluğu maddiyata endekslemediklerini anlatıyor. Alarko Holding Yönetim Kurulu üyesi Leyla Alaton Günyeli, tek lüksünün ‘spor yapmak’ olduğunu vurguluyor, ki 40’lı yaşlardaki Günyeli’nin yaşını göstermemesinin nedenlerinden biri de bu. İngilizce ve Fransızca’yı ana dili gibi biliyor, ama daha fazla dil öğrenmediğine pişman. Üzeyir Garih ve babası İshak Alaton’un başarılı ortaklığı Alarko’nun halkla ilişkilerinden sorumlu.

Sosyal Bilimler masterlı
1961 doğumlu olan Leyla Alaton Günyeli, ilkokulu Şişli Terakki, ortaokulu Saint Pulcheire, liseyi Notre Dame’da okudu. ABD’de Fair Laigh Dickinson Univercity İşletme Bölümü’nü tamamladıktan sonra New York Univercity’de sosyal bilimler dalında master yaptı. Günyeli halen Alarko Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Birçok sivil toplum örgütüne üye olan Günyeli, ölümcül hastalığı olan çocukların dileklerini gerçekleştiren Bir Dilek Tut Derneği’nde yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor. KAGİDER’de kurucu üye olan Günyeli, evli ve iki çocuk sahibi.  Leyla Alaton Günyeli ile susmayan telefonları eşliğinde, Boğaz manzaralı ofisinde şirketini, hedeflerini, hayata bakışını ve anneliği konuştuk.

HAYAT STANDARDIM DEĞİŞMEZ


Alarko 500 milyon dolarlık bir grup. “Gelecekte Alarko’yu şu noktada görmek istiyorum” diye bir hedefiniz var mı?

Hayır hiç parasal, cirosal bir hedefim yok. Ama Alarko’nun borç almadan büyümesi, sağlam olması, saygın bir şirket olmasının devamlılığından çok yakından ilgiliyim. Alarko’nun cirosunun 1 veya 2 milyar dolar olması benim hayatımda hiçbir şey değiştirmeyecek. Ben yine aynı şeyi yiyeceğim, yine aynı şeyleri kullanacağım, yine aynı evde oturacağım. Ama geceleyin kafayı rahat yastığa koymak, “Borcu nasıl ödeyeceğiz?” derdi olmaması çok önemli.

Alarko inşaat, turizm, endüstri gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren köklü bir kuruluş. Sizin en çok ilgilendiğiniz alan hangisi?

Ben PR’cıyım(Halkla İlişkiler). Bir malı, bir olayı, bir şirketin vitrinini yaparım. Ben servis elemanıyım. Mutfakta çalışmam. Mutfakta çalışanların ne kadar iyi iş yaptığını serviste gösteririm. İnşaatlarımızda, turizmde, somonda olsun ben şirketin vitriniyle ilgiliyim. Alarko’nun işlerinin iyi yapıldığının, halka açık bir şirket olduğu için hisse sahiplerinin çıkarlarının her zaman için gözetileceğinin bekçisiyiz. Ben de onlardan biriyim.

KARARLARI SABAH ALIYORUM


Garih-Alaton başarılı ortaklığı, ikinci kuşakta da sürebilecek mi?

İkinci kuşak, ilk kuşağın eğitimiyle büyüdüğü, kültürüyle yoğrulduğu için bizde de bir sorun olmaz. Biz çok aynı büyüdük. Üçüncü kuşak da zaten böyle bir ortaklık yapmak zorunda kalmayacak. Çünkü halka açık bir şirketiz. Allah bozmasın. Birinci kuşağın mükemmeliyeti bizi o kadar etkiledi ki, bunu bozmak günah olur.

Saat 8.30’da toplantı yapıyorsunuz? Nasıl bir iş disiplininiz var?

Ben çok ‘sabahçı’ bir insanım. En akıllı, enerjimin en yüksek olduğu saatler sabah saatleri. İstanbul gibi bir şehirde güne erken başlamazsanız, hiçbirşey yapamazsınız. Sabah 6.15 gibi kalkıyorum, 7’de evden çıkıyorum. Sabah alınan kararlar genelde iyi k