Patronlar


Düzenlenen törenle 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a verilmesi planlanan 'Şükran Mektubu' Özal'ın oğlu Efe Özal'a verildi. Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Tomoyuki Abe, İran-Irak savaşı döneminde 215 Japon vatandaşın Türkler tarafından kurtarılmasını unutmadıklarını ve bu vesileyle Türk insanına olan vefa borçlarını ödemek istediklerini kaydetti.

Ceylan Otel'de düzenlenen ve THY'nin o dönemde Genel Müdürü olan Yılmaz Oral ve uçağın uçuş ekibinin de yer aldığı törende 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a verilmesi planlanan şükran mektubu Özal'ın oğlu Efe Özal'a verildi.

Törende konuşan büyükelçi Tomoyuki Abe, savaş döneminde Türk yetkililerden uçak gönderilmesi ricasında bulunduklarını, merhum Özal'ın da dünyada eşine az rastlanan bir karar vererek uçağı gönderme talimatı verdiğini anlattı. Bu kararın bir efsane olduğunu vurgulayan Abe, 215 Japon yolcunun Tahran'dan bu operasyonla kurtarıldığını dile getirdi. Abe, bu cesaret örneğini Japonların unutmasının mümkün olmadığını ve bu duyguları Japon Başbakanı'nın da çeşitli vesilelerle dile getirdiğini bildirdi.

Törende konuşan Yılmaz Oral da, o dönemde hiçbir havayolu şirketinin İran'a uçmak istemediğini belirterek Özal'ın kendisini arayarak gereken herşeyin yapılmasını istediğini kaydetti. Zor bir karar aldıklarını ve önemli bir riskin altına girdiklerini anlatan Oral, başarılı bir uçuş sonrası japon vatandaşların kurtarıldığını dile getirdi.

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi tarafından verilen şükran mektubunu Büyükelçi Abe Efe Özal'a verdi. Bu mektubu annesinin alacağını ancak rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayacağını anlatan Efe Özal, annesi Semra Özal'ın gönderdiği mesajı okudu.

Törende Japon vatandaşlarını İran'dan alarak ülkelerine ulaştıran uçağın personeli ve o dönemde THY'nin genel müdürü olan Yılmaz Oral'a Japon nişanı ödülü verildi.

1985 yılı Mart ayında savaşın şiddetlendiği sırada THY, İran'a özel bir sefer düzenleyerek japon vatandaşlarının Tahran'dan ayrılmalarını sağlamıştı. O dönemde Japonya tarafından 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a verilmesi planlanan 'Şükran Mektubu' Özal'ın ölümü nedeniyle kendisine verilememişti.

İstanbul/Cihan