Ekonomi


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Meclis’te oylama öncesi yaptığı konuşmada, İstanbul’un 24 saat, 365 gün dünyaya açık, özgür bir kent olması için çalıştıklarını ifade ederek, kentin artık dünyanın etkilendiği ve dünyayı etkileyen kararların alındığı bir yer haline geldiğini söyledi.

Tüm ilçe ve belde belediye başkanlarından kaçak, gecekondu ve çarpık yapılaşmaya kesinlikle izin vermemelerini isteyen Topbaş, İstanbul’un artık plansız bir kent olmayacağını ve İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nce yol haritasının planlandığını ifade etti.
Topbaş, bu dönemin, İstanbul’un en önemli sorunu olan ulaşım probleminin çözüme kavuştuğu bir dönem olarak anılacağını vurguladı.

Kadir Topbaş, 2005 Faaliyet Raporu’nda 2005 yılı konsolide bütçeyi 7,9 milyar YTL olarak ifade ederken, Büyükşehir Belediyesi’nin 2005 bütçesini 2,7 milyar YTL, İSKİ bütçesini 1,6 milyar YTL, İETT bütçesini 1,09 milyar YTL, belediyenin iştiraki olan şirketlerin bütçesini ise 2,5 milyar YTL olarak açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi 2005 yılında 1,3 milyar YTL’lik yatırım yaparken, ana yatırım bütçeleri şöyle gerçekleşti:

Ulaşım: 384 milyon YTL
Altyapı: 429 milyon YTL
Rekreasyon+Yeşil Alan: 156 milyon YTL
Spor-Kültür: 156 milyon YTL
Makine Teçhizat: 56 milyon YTL
Etüt ve Projeler: 60 milyon YTL
Çevre Temizlik : 82 milyon YTL
Kamulaştırma: 142 milyon YTL.