Patronlar


İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Merkez Bankası'nın, dalgalanma başladığından bu yana elindeki tüm araçları aynı anda ve daha etkin kullanmayı hedefleyen bir yaklaşım benimsediğini belirterek, "Bu yaklaşımın olumlu sonuç vereceğini ve piyasaların sakinleşeceğini ümit ediyoruz" dedi.

Tanıl Küçük, parasal cephedeki tedbirlerin orta ve uzun vadeli yapısal düzenlemelerle desteklenmelerinin çok önemli olduğunu ifade ederek, "Kısa vadeli parasal tedbirleri ilk yardım müdahalesine benzetebiliriz. Asıl ihtiyaç duyulan tedaviye geçilmediği sürece fazla birşey ifade edtmeyecektir" diye konuştu.

İSO'nun aylık olağan toplantısında konuşan Tanıl Küçük, piyasalarda Mayıs ayının ortalarından itibaren başlayan dalgalanmanın sürdüğünü aktararak, dalgalanma başladığından bu yana Merkez Bankası'nın aldığı önlemleri anlattı. Merkez Bankası'nın dalgalanmanın başladığı tarihten itibaren takip ettiği sınırlı ve parçalı önlemler yerine elindeki tüm araçları aynı anda ve daha etkin kullanmayı hedefleyen bir yaklaşım benimsediğini ifade etti.

Küçük, "Bu yaklaşımın olumlu sonuç vereceğini ve piyasaların sakinleşecveğini ümit ediyoruz. Son iki gündür bu yönde bir eğilim var. Umarız ki önümüzdeki günlerde bu kur kabul edilebilir bir noktada dengeye gelecektir" diye konuştu. Alınan önlemlerin esas olarak sermaye çıkışını engellemeye ve dalga boyunu azaltmaya odaklandığnı ifade eden Küçük, şöyle konuştu:

"Parasal politikalar cephesinde atılan adımların kısa vadeli çözümler oluğunu hatırlatmak istiyoruz. Kaldı ki stopaj indiminde olduğu gibi arzu edilmeyen bazı yan etkiler, tartışmalı taraflar da gündeme gelebilir. Parasal cephedeki tedbirlerin orta ve uzun vadeli yapısal düzenlemelerle desteklenmeleri çok önemlidir. Kısa vadeli parasal tedbirleri ilk yardım müdahalesine benzetebiliriz. Ama asıl ihtiyaç duyulan tedaviye geçilmediği sürece fazla birşey ifade etmeyecektir."

Toplumun tüm kesimleri görevini yerine getirmeli

Tanıl Küçük, piyasalarda Mayıs ayının ortalarından itibaren başlayan dalgalanmanın sürdüğünü belirterek, Merkez Bankası'nın dalgalanma başladığından bu yana takip ettiği, sınırlı ve parçalı önlemler yerine, elindeki tüm araçları, aynı anda ve daha etkin kullanmayı hedefleyen yaklaşımının olumlu sonuç vereceğini ve piyasaların sakinleşeceğine inandığını kaydetti.

Tanıl Küçük, tek başına hükümetin çabasının yetmeyeceğini ifade ederek, toplumun tüm kesimlerinin görevini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

İSO Başkanı Tanıl Küçük, aylık olağan toplantıda yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerde kurun, kabul edilebilir bir noktada dengeye geleceğini, ancak, bunun için, tek başına Merkez Bankası'nın çabasının yeterli olamayacağını ifade etti. Küçük, bu kritik süreçte, hükümet ve ekonomi yönetiminin tüm birimlerinin tam bir koordinasyon içinde hareket edebilmesi gerektiğini kaydetti.

Tanıl Küçük, "Parasal cephedeki tedbirlerin, orta ve uzun vadeli yapısal düzenlemelerle desteklenmeleri çok önemlidir. Kısa vadeli, parasal tedbirleri, ilk yardım müdahalesine benzetebiliriz.

Bunun sürdürülebilir bir durum olmadığı ortadadır. Hiçbir ekonomi böyle bir yükü uzun süre taşıyamaz" dedi.

Tanıl Küçük, Türkiye'nin sorunununun, tüketimini dış kaynaklarla ve dış kaynağın da "sıcak para" denilen türüyle finanse etmiş olması olduğuna işaret ederek, tedbir alınması halinde dünyadaki bu dalgalanmanın, etkilerini çok daha düşük bir şiddette hissedileceğini söyledi.