Finans


Son yıllarda ekonomik göstergelerdeki iyileşmeyle yabancı akınına uğrayan ve tüm dünya borsaları arasında en çok kazandıranlar sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan İMKB, bu yıl yatırımcılarını tam anlamıyla hüsrana uğrattı. İMKB, yıl başından bu yana dünyada işlem hacmi en yüksek 40 borsa arasında, dolar bazında yatırımcısına en fazla para kaybettiren borsa oldu. İMKB, yaklaşık 11 ayda yatırımcısına dolar bazında yüzde 13 kaybettirirken Malezya Borsası aynı dönemde yüzde 2.87 geriledi. Japonya Borsası ise sadece yüzde 0.63"lük düşüşüyle dolar bazında yatırımcısını kayba uğratan dünyanın üçüncü borsası oldu.

G.AFRİKA İMKB"Yİ SOLLADI
Bu üç borsa dışındaki 37 ülkenin hisse senedi piyasaları yatırımcının yüzünü güldürdü. Öyle ki Mayıs ve Haziran aylarında tüm dünya piyasalarını altüst eden dalgalanmada cari açığı nedeniyle Türkiye ile aynı kaderi paylaşan ve en fazla değer kaybeden Güney Afrika Borsası bile 11 ayda dolar bazında yüzde 17.47 yükseldi. Oysa Güney Afrika para birimi rand, yüzde 11.38 ile bu yıl dünyanın en fazla değer kaybeden parası oldu. Güney Afrika Borsası"nın yerel para cinsinden bu yılki getirisi ise yüzde 32.57 olarak gerçekleşti. Türkiye"de kurlarda yaşanan yükseliş gözardı edildiğinde de İMKB yine 2005 yılsonu kapanışının yüzde 5.52 altında bulunuyor.

Bu yıl Peru ve Çin"in yıldızı parladı
Dünya borsaları arasında bu yıl yatırımcısını en fazla mutlu edenlerin başında Peru geldi. Peru Borsası, yıl başından bu yana dolar bazında yüzde 151.85 değer kazandı. Bunda Peru para birimi Nuevo Sol"un yüzde 6 değerlenmesi de etkili oldu. Peru Borsası"ndaki değer artışına yerel para birimi cinsinden bakıldığında ise bu yılki yükseliş yüzde 137.56 olarak hesaplanıyor. Türkiye gibi enflasyon hedeflemesi rejimi uygulayan Peru"nun enflasyonla mücadele konusundaki başarısının ülkenin hisse senedi piyasasına da olumlu yansıdığı düşünülüyor. Peru"nun ardından borsası yatırımcısına en fazla para kazandıran ikinci ülke Çin oldu. Ülke ekonomisi her geçen gün büyüme rekorları kıran Çin, yabancı yatırımcıların bu ülke borsasına olan ilgisini de artırdı.

Öte yandan “bu yılın en çok kazandıran borsaları” sıralamasında yine gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı dikkat çekiyor. İlk 11 ayda dünyada en fazla yükselen borsalar listesinde, Endonezya, Polonya, Hindistan, Filipinler, Slovenya, Meksika ve Brezilya"nın yine üst sıralarda olduğu görülüyor.

Ufuk Korcan/Vatan