Aktüel


      Sarıyer 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar Hülya Avşar ve Sedef Göztepe ile avukatları Güven Gülbak ve Kamil Kil katıldı. Duruşmada, müdahil İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de avukat Hüsniye Güzelci temsil etti.
      Hülya Avşar, kimlik tespiti yapılırken, hakimin, "Nüfusa kayıtlı olduğunuz yer neresi?" sorusuna, "Sarıyer galiba. Beşiktaş da olabilir" diye cevap verdi. Bunun üzerine hakim, Avşar’a, gelen belgelere göre Şişli Cumhuriyet Mahallesi’ne kayıtlı olduğunu söyledi.
      Mesleğini, "sanatçı" olarak belirten Avşar, aylık geliriyle ilgili soruya da "5 ya da 10 bin YTL. Evet 10 bin YTL" yanıtını verdi.
      Duruşmada ifadesi alınan Avşar, hakkındaki suçlamayı kabul etmedi.
      Evinin tüm inşaat işleri için mimar Mustafa Toner ve Nejat Taşdemir ile anlaştığını belirten Avşar, "Binanın teknik sorumluluğunu da Sedef Göztepe üstlendi. Projeye aykırı bir durum varsa bile bu benim dışımda gerçekleşmiştir. Ben, mal sahibi olarak yapılmış ve yapılacak tüm işleri ehil kişilere teslim etmiştim" dedi.
      Diğer sanık Sedef Göztepe de, Avşar’ın evindeki tadilat işlemlerinin halen sürdüğünü belirtti.
      Davaya konu inşaat işlemiyle ilgili izin taleplerinin ilgili kurumda inceleme aşamasında olduğunu savunan Göztepe, "3 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan uzun süredir beklediğimiz izin çıkmadan, Boğaziçi İmar Kurulu’nun davaya konu tutanağı tutması hatalı bir işlemdir" diye konuştu.
      Duruşma, Hülya Avşar’ın evinde keşif yapılması için ertelendi.
     
     "EVİMLE İLGİLİ SORUNLARDAN SIKILDIM"

      Duruşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avşar, Sarıyer’deki eviyle ilgili birkaç dava açıldığını belirterek, "Evimle ilgili bu sorunlardan sıkıldım. Etrafını yeşillendirdim, ağaçlandırdım, güzelleştirdim. Herhalde bu yüzden bütün bunlar başıma geliyor" dedi.
      Avşar, bir gazetecinin, "depresyonda olduğunuz söyleniyor" sözleri üzerine, "Depresyonda olduğumu kesinlikle kabul etmiyorum" diye konuştu.
      Avşar, Sarıyer Adliyesi’nde çalışan temizlik elemanı Haydar Yalçın’ın, "Şarkı sözlerim, şiirlerim var. Hatta sizin için çekilmesini düşündüğüm klip projem de var. Yardımcı olur musunuz?" şeklindeki isteğine de, "Evim yakın. Hemen karşıda. Şiirlerini al gel. Güzel olanları kasetime okurum" yanıtını verdi.
     
     DAVANIN GEÇMİŞİ

      Hülya Avşar’ın komşusu Nazmi Karbuz tarafından Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Avşar’ın, evine giden yollara duvar örerek hakkı olmayan alana tecavüz ettiği iddia edilmişti.
      Karbuz, Avşar’ın 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu’na muhalefet ederek evine kaçak inşaat yaptığını ileri sürmüştü.
      Bunun üzerine Avşar hakkında, Sarıyer’deki evine Boğaziçi Kanunu’na aykırı kaçak inşaat yaptırdığı iddiasıyla, "2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu’na muhalefet etmek" suçundan 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.