Ekonomi


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'ın düzenlediği Perşembe Toplantısı'nda bu hafta Perakende Ticaret ve Büyük Mağazalar masaya yatırıldı.Perakende sektörünün sorunlarına çözüm aranan toplantıya Ömer Bolat, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan ile Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu(TBBF) Başkanı Bendevi Palandöken katıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, "Hipermarket Yasası" olarak bilinen büyük mağazalar hakkındaki kanun taslağıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Şahin, yasa tasarısının hazırlanması aşamasında Türkiye'nin entegre olmaya çalıştığı AB ülkelerinde araştırma yaptıklarını ve dünya ticaretindeki trendlere baktıklarını anlatttı. Yasa hakkında değişik görüşler olduğunu belirten Şahin, "Biz böyle bir yasanın çıkması gerektiğini düşünüyoruz." dedi. Yasanın organize perakendeciliğe engel olacağı ve şimdi kabul edilmemesi gerektiği yönündeki eleştirileri hatırlatan Şahin, korumaya çalıştıkları orta sınıf bakkal ve marketler için şimdiden tedbir alınması gerektiğini ifade etti. Organize perakendeciliğin şehir dışına taşınacağı fikrini eleştirenlere de cevap veren Şahin, bugün için böyle bir karar almadıklarını sadece hedef koyduklarını belirterek, "AB'ye girmek bir yaşama biçimiyse biz de bu yaşama biçimine uygun hareket etmeye çalışıyoruz." şekliinde konuştu.

Bu yasanın tüketici tercihlerini dikkate almadan hazırlandığını, tüketicinin ise kaliteli, ambalajlı ürün almak istediğini öne süren hipermarket sahiplerine seslenen Şahin, "Biz markaya karşı değiliz. Hijyene karşı değiliz. Bu saydıklarınızı yapabilen bakkallar dursun." dedi. Kayıtdışıyla mücadele ettiklerini belirten büyük marketlerin, bakkalların kayıtdışılığının yaygın olduğunu savunduğunu anlatan Şahin, KDV açısından bakıldığı zaman haklı olduklarını söyledi. Şahin, ancak piyasa doğru ilerlediği zaman haklı olduklarını, ancak zaman zaman yanlış ilerlediğinde sıkıntılar meydana geldiğini belirtti. Şahin şöyle konuştu: "Eğer bir ülkede hükümetlerin piyasayı düznleme gibi bir görevi varsa ugünkü perakende sektörünün bir düzenlemeye ihtiyacı var. Hiçbir yasa eksiksiz olamaz. Bu yasayı çıkarmaya sonuna kadar kararlıyız."

TBBF Başkanı Bendevi Palandöken ise, başta çağdaşlığın bir gereği olarak açılan süpermarketlerin, 57 tür mesleği yok ettiğini öne sürerek, 600 bin civarında olan bakkal sayısının bugün 400 binlere indiğine işaret etti. Büyük marketler yasasının sanıldığı gibi kimseye zarr vermeyeceğini, tüketime mani olmayacağını ifade eden Palandöken, "Onlar sadece konulacak kurallardan korkuyorlar." diye konuştu.

"ORTAK AKLI KULLANIP BİRLİKTE HAREKET EDELİM"

Büyük marketlerle ortak hareket edebileceklerini, kendilerine destek olabileceklerini vurgulayan Bendevi Palandöken, "Bu gökkubbenin altında yaşamı paylaşmamız lazım. Biz yok olursakyerimize başkaları gelir. Sizi zirvede tek başınıza bırakmayacaklar. Ortak aklı kullanıp birlikte mücadele delim." diye konuştu.

Kamuoyuna seslerini duyuramadıklarını dile getiren Palandöken, "Banka, medya, gazete bunların olduğu için biz derdimizi anlatamıyoruz." şeklinde konuştu. Yasa tasarısını eleştirenlerin küçük esnafı kayıtdışılıkla suçladıklarını anlatan Palandöken, "Bir manav dükkanın bile duvarında vergi levhası vardır. Orada ne kadar vergi ödediği bellidir. Büyük marketlere kimsenin vergi levhasını sorduğu yok. Vergisini takip edebilen de yok." diye konuştu. Palandöken,böyle bir sektörün yok olmasından ülkenin kaybedeceğini ifade ederek, tüm toplumun yapılan bu hakızlıkla mücadele etmesi gerektiğini söyledi

İstanbul/Cihan