Spor


Türkiye Ralli Şampiyonası Grup N Klasmanı’nda Şampiyonluğu hedefleyen, Subaru Türkiye Ralli Takımı’nın İpragaz sponsorluğu’nda yarışan pilotu Hakan Dinç ve co-pilotu Macit Gür, 2006 sezonunun ikinci yarışı Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde Grup N birinciliğini, en yakın rakibinin yaklaşık 1 dakika 28 sn. önünde kazanmayı başardı.

Kuşadası’ndaki İpragaz Ege Rallisi’nde elde ettiği Grup N birinciliği ile 2006 sezonuna hızlı bir giriş yapan Dinç, bu birinciliği ile 2’de 2 yapmış oldu.

Dinç, Türkiye Grup N Şampiyonası’nda 26 puanla lider durumda. Dinç’in rakipleri Tansel Üründül 10 puanla ikinci, Sinan Pulat 8 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Dinç, Türkiye Sınıf 4 Şampiyonası’nda da en yakın rakibi Murat Ersönmez’in 8 puan önünde 18 puanla ilk sırada bulunuyor.

Ford Otosan Kocaeli Rallisi genel klasmanında bir ara 7.sıraya düşen Dinç, özellikle son iki etapta elde ettiği 3. ve 4. en iyi zamanlarla Ford Focus WRC ile yarışan Emre Yurdakul’un 25 sn. gerisinde Genel Klasmanı 5.sırada tamamlamayı başardı. Genel Klasmanda birinciliği Subaru Türkiye Ralli Takımı’ndan Subaru Impreza WRC ile yarışan Ercan Kazaz kazanırken, Ford Focus WRC ile mücadele eden Ford Rallye Sport pilotu Mehmet Besler ikinci, Fiat Punto S1600 ile yarışan Fiat takımından Volkan Işık ise üçüncü oldu.
İpragaz Ege Rallisi’ni de genel klasmanda 3.sırada bitiren Dinç, Pilotlar Genel Klasmanı’nda Ercan Kazaz ve Volkan Işık’ın ardından üçüncü sıradaki yerini korudu.

Çok iyi bir otomobille yarıştığını söyleyen Dinç, “Grup N’de bu güne kadar çok farklı otomobillerle yarıştım. Ama Subaru Impreza N 12 gerçekten çok iyi bir otomobil” dedi.

Asfalt yarışlarda dezavantajlı olduklarını hatırlatan Dinç “Toprak yarışlara kadar iki asfalt ralliden de başarıyla ayrılarak, dezavantajı, avantaja çevirmeyi başardık” dedi.

Şampiyonanın bundan sonra daha çekişmeli geçeceğini söyleyen Dinç “Türkiye Ralli Grup N Şampiyonluğu hedefimize adım, adım ilerliyoruz. Pilotlar Genel Klasmanında da ilk üç içindeki yerimizi sezon sonuna kadar korumak istiyoruz. 2006 sezonu hem Subaru Türkiye Ralli Takımı, hem de İpragaz Racing için çok güzel geçiyor” dedi.