Patronlar


Gül, askerlerin akıbeti konusunda bilgi alabilmek için ailelere elinden geleni yapma sözü verdi. İsrailli bir yetkili, "Bu büyük bir jest" dedi.

Basına açıklanmayan gizli görüşme sırasında Gül’ün asker yakınlarına "Sevdiklerinizden haber alabilmeniz için elimden geleni yapacağım" sözünü verdiği öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bakan Gül, İsrail’de üç değil dört görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Amir Peretz dışında Gül’ün Hizbullah ve HAMAS tarafından kaçırılan ve İsrail’in Lübnan saldırısını başlatmasına gerekçe olarak sunduğu 3 İsrailli askerin aileleriyle bir araya geldi.

Görüşmede Gazze’de HAMAS tarafından kaçırılan 20 yaşındaki Gilad Şalit ile Lübnan’da kaçırılan 31 yaşındaki Ehud Goldwasser ve 26 yaşındaki Eldad Regev’in anne ve babalarının yanı sıra Goldwasser’in eşinin yer aldığı belirtildi. Ailelerin yaşadıkları acıları aktardığı ve askerlerin sağlık durumlarına ilişkin haber alamadıkları için isyan içerisinde olduklarını aktardıkları ifade edildi. Bir asker yakının Gül’e "Çok ümitsiziz. Uzun süredir onlardan tek bir haber alamıyoruz. Ne mektup ne fotograf ne bir video. Yaşıyorlar mı sağlık durumları iyi mi bilmiyoruz" dediği aktarıldı.

Duygusal anların yaşandığı görüşmede Gül’ün aileleri dinledikten sonra acılarını anlayışla karşıladığını söyleyerek, "Sevdiklerinizden haber alabilmeniz için elimden geleni yapacağım" sözünü verdiği belirtildi.

Bir İsrailli yetkili görüşmeyi doğrularken şunları kaydetti: "Bu büyük ama çok büyük bir jest. İnsani bir konuda Bakan Gül çok büyük hassasiyet göstermiştir. Elinden geleni yapma sözü de ailelerde büyük mutluluk yarattı."

Gül: Askerlerin aileleriyle görüştüm

Suriye dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada İsrail’de kaçırılan askerlerin aileleriyle kaldıkları otelde görüştüğünü doğrulayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, görüşme talebinin askerlerin ailelerinden geldiğini kaydetti. Görüşmenin önceden planlanmadığını belirten Gül, "her adımını açıklamak gibi bir mecburiyeti olmadığını" söyledi. Gül, programda bulunmadığı için görüşmenin basına haber verilmediği belirtti.

Öte yandan Başbakanlık Danışmanı Büyükelçi Ahmet Davudoğlu’nun da bir süre önce Suriye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin temel hedefinin İsrailli askerlerin serbest bırakılmasına dönük olduğu öğrenildi.

Hürriyet