Ekonomi


Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, rakipleri Yahoo ve eBay'in aksine ikinci çeyrekte çok iyi bir performans gösterdi. Google'ın kârı 2005 yılının aynı dönemine göre iki kattan fazla artarak 721 milyon dolara yükseldi ve piyasa beklentilerinin de üzerine çıktı.

Google'ın bir günde elde ettiği kâr ise 8 milyon dolar olarak hesaplandı.
İkinci çeyrekte gelirlerini yüzde 77 artışla 2.5 milyar dolara çıkaran Google'ın hisse başı kâr rakamı da 2.33 dolar olarak açıklandı. Bu rakam geçen sene 1.19 dolar seviyesindeydi. Google'ın rakipleriyle arasındaki farkı giderek açtığını belirten Pacific Growth analisti Derek Brown, şirketin gelir yaratma konusunda bir problemi olmadığını ve hisselerindeki yüksek performansın da sürmesini beklediklerini kaydetti.

'Modelimiz iyi çalışıyor'
Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ise düşük sezonda olmalarına karşın açıkladıkları kâr rakamlarının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Schmidt, kurdukları modelin her sezonda iyi bir şekilde çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

'Türkiye'den reklam veren çok'
Google'ın Türkiye Ülke Müdürü Erem Karabey, ülke ofisinin Türkiye'deki internet reklam hacmini genişletmeyi amaçladığını söyledi. Türkiye'de 16 milyon internet kullanıcısının olduğunu ifade eden Karabey, Türkiye'den Google'a reklam verenlerin sayısının binlerle ifade edilebileceğini vurguladı. Karabey yakında online kitlenin özel ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilebilen reklam içeriği sunacaklarını bununla Türk şirketlerinin Google-Türkiye'nin reklam kanalıyla internette görünme ve dünyaya internet üzerinden açılma olanağı yakalayacağını ifade etti.

Türkiye'nin internet altyapı yatırımına ağırlık verdiğine dikkat çeken Karabey, "Google da Türk kullanıcılarının hem internet deneyimini geliştirmeyi hem de satın alma öncesi araştırma ve online işlemler yaptığından e-ticareti büyütmeyi istiyor" diye konuştu. Google reklamveren şirketlere gerçek-zamanlı reklam izlenme raporu sunuyor. Google'ın Avrupa bölgesi sitelerinde 132 milyon kişi, her ay 30 milyar sayfa görüntülüyor.