Finans


Genel Müdür Ergun Özen, "Yıl içindeki dalgalanmaya rağmen, 2006'da sektörün üzerinde büyüdük. Toplam kredi hacminde, bireysel kredilerde, dış ticaretin finansmanında, nakit yönetiminde ve proje finansmanında sektörün lideriyiz" dedi.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 31 Aralık 2006 tarihli bilançosunu açıkladı. Bankanın 2006'daki net karı, bir önceki yıla göre yüzde 47 artarak 1 milyar 63 milyon 663 bin YTL'ye, vergi öncesi karı yüzde 40 artarak 1 milyar 329 milyon 363 bin YTL'ye yükseldi. Garanti'nin aktif büyüklüğü 50 milyar 286 milyon 913 bin YTL seviyesine ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14.1 oldu.

Bankanın 2006 yılındaki performansını değerlendiren Genel Müdür Ergun Özen, "Türkiye, 2006'nın ortalarında piyasalarda yaşanan dalgalanmaya rağmen, siyasi ve makroekonomik istikrar açısından iyi bir yılı geride bıraktı. Gerçek bankacılığa odaklı stratejimiz sonucunda, nakdi ve gayrinakdi kredilerde bankacılık sektörünün çok üzerinde büyüdük. Reel ekonomiye katkımızı artırarak sürdürdük. Enerji ve özelleştirme başta olmak üzere her büyük projenin finansmanında Garanti vardı. Toplam kredi hacminde, kredi kartları da dahil gerçek kişilere yönelik bireysel kredilerde, dış ticaretin finansmanında, nakit yönetiminde ve proje finansmanında sektörün lideriyiz." dedi.

"Şube sayısı 487'ye çıktı"

Garanti'nin 2006 yılında toplam 487 şubeye ulaştığını belirten Özen, şube ağındaki etkin ve verimli genişlemenin, 2007'de de devam edeceğinin altını çizdi. Organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendireceklerini vurgulayan Özen, yurtiçinde ve yurtdışındaki genişleme fırsatlarını yakından takip ettiklerini, Romanya'nın yanı sıra orta vadede Ukrayna pazarında da aktif olmak istediklerini söyledi.

Özen, "2006'da ulaştığımız hacimsel büyüklükleri, teknolojiyi kullanan, yenilikçi ve fark yaratan işlerimize borçluyuz. Flexi Card ve Cep Şifrematik, bankacılığın yenilikçi ürünleri olarak, yalnız Türkiye'de değil dünyada önemli ilklere imza attı. Kredi kartlarındaki ürün çeşitliliğimizi, American Express'le anlaşma yaparak zenginleştirdik. Daha da önemlisi, başarımız ödüllerle takdir edildi. Özellikle Global Finance tarafından garanti.com.tr'ye Kurumsal İnternet Şubesi alanında verilen "Dünyanın En İyi Yatırım Yönetimi Hizmetleri' ödülü, bizi çok gururlandırdı." dedi.