Patronlar


Garanti Bankasından yapılan açıklamaya göre, kadın girişimciler, paket kapsamında 30 bin dolara kadar KOBİ proje kredisinin yanı sıra ihtiyaç, yatırım kredisi, nakit kredi ve işyeri kredisi kullanabilecek. Kadın girişimciler ayrıca, dış ticaret hizmetleri, teminat mektupları, bireysel emeklilik, işyeri sigortası gibi ürünlerden de yararlanabilecek.

Ayrıca, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile Garanti Bankasının gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında ise paket sahipleri, KAGİDER bünyesindeki eğitimlerden ve desteklerden ücretsiz veya indirimli olarak faydalanabilecek. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kadın girişimcileri ayrı bir müşteri grubu olarak ele aldıklarını belirtti.

Kadın Girişimci Destek Paketi kapsamında KAGİDER'le işbirliği yaparak, özel ürünlerin yanı sıra kadın girişimci bakış açısına uygun iş idaresi ve risk yönetimi destek modelini yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Karadere, paketi önümüzdeki günlerde daha da geliştirerek, kadın girişimcilerin her türlü finansal ihtiyacına cevap veren bir başvuru kaynağı haline getireceklerini bildirdi. ABD'de kadın girişimcilere ait işletme sayısının geçen yıl 5 kat artarak 6,5 milyona ulaştığına, OECD'ye üye tüm ülkelerde girişimci kadınların toplam girişimciler içerisindeki oranının yüzde 25, Türkiye'de ise henüz yüzde 12,5 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Karadere, destek paketinin, bu sayının artmasına ve kadın girişimcilerin dünya pazarlarında rekabet edebilir düzeye gelmelerine yardımcı olacağına inandığını kaydetti.