Patronlar


Denizciler Ataköy Ortak Girişim Grubu'nun Ataköy Marina ile birlikte 120 milyon dolara ÖİB'den aldığı Galleria, küllerinden doğdu. 17 ayda hem ziyaretçi sayısını hem de kişi başına alışveriş miktarını ikiye katlayan Galleria'nın şimdi hedefi ise ahşveriş merkezleri liginde birinciliğe oynamak. Galleria'nın içinde yer alan ofisleri kapatıp, Türkiye'ye ilk kez gelmeye hazırlanan yeni markalar için mağaza alanı yaratan, kiraları artırıp gelirleri katlayan Galleria'nın değişen yüzünün mimarı ise Genel Müdür Hasan Ardıç oldu.

Ortalama 45 bini buldu
Galleria'yı devraldıklarında haftaiçi ortalama ziyaretçi sayısının 13 bin, haftasonu ise 25 bin olduğunu belirten Ardıç, "Biz devraldıktan bir ay sonra haftaiçi ziyaretçi sayısı 25 bine, haftasonu ortalaması ise 45 bine çıktı" dedi. Ziyaretçi sayısının yanı sıra mağazaların cirosunun da arttığını belirten Ardıç, "Kişi başına ahşveriş ortalaması 30 doların üzerine çıkti. Hedefimiz bunu 60 dolar seviyesine yükseltmek" dedi. Ahşveriş merkezi içinde yer alan ofis katini boşalttıklarını belirten Ardıç, şöyle devam etti: "Anlamsız bir metrekare kaybı vardı. 30'a yakın ofisi kapatıp, yeni alan yarattık. Brüt olarak yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alan kazancımız oldu. Şimdi buraya yeni markalar getireceğiz. Şu an 140'a yakın mağaza sayısını, bu alan üzerine kurulacak yeni mağazalarla 165'in üzerine çıkaracağız. Hali hazırda burada mağaza açmak için başvuran 53 marka var. Bunların yarısı yabancı. Türkiye'de olmayan ve ilk kez Galleria ile gelecek olan üç yeni markamız, lokomotif olacak. Sözleşme gereği isim veremiyorum, ancak bunlar, Fransız, İtalyan ve ABD menşeli kadın giyim markaları."

Kiralar yüzde 11 arttı
Yönetimi devraldıktan sonra, mağaza karmasında da değişikliğe gittiklerini, Galleria'nın konseptine uymayan ve düşük kiralar ödeyen mağazaları çıkarttıklarını ifade eden Hasan Ardıç, "230 metrekarelik bir mağaza için aylık 9 bin YTL ödüyorlardı. İnanılır gibi değildi. Bu rakamı 20 bin YTL'ye çektik. Kiraları dolar bazında ortalama yüzde 11 artırdık" dedi.

Aylin Löle/Vatan