Patronlar


Türkiye'nin en büyük 8'inci bankası Finansbank'ı satın almak için yarışan yabancı yatırımcılar arasında Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece öne geçti. Taraflar arasında uzlaşmanın sağlandığı ve yüzde 46'lık hisse saüşı üzerinde el sıkışıldığı öğrenildi. Satın alma işleminin 6 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden şekillendiği öğrenildi. Finansbank'ın şu anki borsa değeri 5.3 milyar dolar.

Anlaşmanın sorunsuz imzalanması halinde Yunanistan ile Türkiye arasındaki en büyük ticari anlaşma da yürürlüğe girmiş olacak. Finansbank'ın oluşturduğu kısa liste sonrası finale kalan diğer kararlı alıcı Citigroup idi. Ancak Yunan bankasının teklifi, 1.5 trilyon dolarlık aktif büyüklüğe sahip Citigroup'un üstüne çıktı.

Varılan prensip anlaşmasına göre, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in kontrolünde yüzde 10 Finansbank hissesi kalacak. Özyeğin, bankanın yönetim kurulu başkanı olarak kalacak. Yönetim kurulunda, Özyeğin ile birlikte bir temsilcisi daha bulunacak. Ayrıca Özyeğin'in Bank of National Greece'te de yönetim kurulu üyesi olacağı öğrenildi. Özyeğin'in, satışla elde edeceği gelirin bir bölümüyle Finansbank'ın elinde bulunan yurtdışı iştiraklerin hisselerini satın alacak.

Kontrol Komşu'da
Bugün itibarıyla Finansbank hisselerinin yüzde 33.2'si Fiba Holding'in, yüzde 15.01'i ise Fina Holding'in elinde bulunuyor. Özyeğin Ailesi'nin diğer şirketlere ait olan hisse oranı ise yüzde 7.47 düzeyinde. Halka açık olan kısmın yüzde 44.32 olduğu dikkate alındığında, yüzde 46 hisse satışı sonrasında kontrol Yunan bankasına geçmiş olacak.

Finansbank'ın Cuma günü kapanışı itibarıyla piyasa değeri 5 milyar 390 milyon dolar düzeyinde bulunuyor. Böylelikle ekonomik krizin yaşandığı 2000 yılında piyasa değeri 84 milyon dolara kadar gerileyen Finansbank, değerini geride kalan 6 yıllık sürede tam 71.4 kat artırmış oldu. Bankanın halka açık kısmının değeri 2.4 milyar dolar düzeyinde.

Yaklaşık 72 milyar dolarlık aktif büyüklüğüyle Yunanistan'ın en büyük bankası olan National Bank of Greece ise tarihinin en büyük satın almasına imza atmış olacak. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı olan Takiş Arapoglou, geçtiğimiz yıl içinde Türkiye'ye gelmiş ve banka almak istediklerini açıklamıştı. Aynı zamanda Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı da olan Arapoglou, Türkiye'nin büyük potansiyeli olduğunu da ifade etmişti.

Komşunun en büyük bankası NBG 9 milyon müşteriye sahip
Finansbank'ı dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından Citigroup'un elinden kapmaya hazırlanan NBG, Yunanistan'ın en eski ticari bankası unvanına sahip. 1841 yılında kurulan banka 1880'den bu yana Atina Borsası'nda işlem görüyor, iştirakleriyle birlikte bir holding görünümünde olan grubun inşaat ve turizm alanlarında da yatirımları var.

NYSE'ye kote
1999'dan bu yana New York Borsası'nda işlem gören NBG'nin 2004 sonu itibarıyla toplam aktifleri 52.8 milyar euro (2004 sonu euro/dolar paritesine göre 72 milyar dolar) düzeyinde bulunuyor. 630 şube ve bin 300 ATM'siyle bu alanda Yunanistan'ın en büyüğü olan NBG'de 9 milyondan fazla müşteri hesabı var. Banka iştirakleriyle birlikte Avrupa'da 60 milyon kişilik bir pazarda faaliyetlerini sürdürüyor. Son yıllarda büyümek için kendisine yatırım arenası olarak Balkan ülkelerini seçen NBG, Bulgaristan ve Romanya'da da banka satın alarak bölgede iddialı hale geldi. Yaygın şube ve ATM ağıyla Yunanistan'da bireysel bankacılık alanında en güçlü isimlerinden biri olan National Bank Of Greece'in asıl uzmanlık alanlarından birini de mortgage oluşturuyor. NBG bu alandaki en büyük atılımını 1998'de yaptı. iştiraklerinden National Mortgage Bank Of Greece, konu