Spor


Fenerbahçe'de başkanlığa aday olacağını ilk kez PD’ye açıklayan Aziz Yıldırım, seçilmesi halinde ekonomik anlamda neler yapacağını madde madde anlattı. Ali Koç ile başkanlık için yarışacak olan Yıldırım, gazetecilerle bir araya geldi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kulübün bankalar olan 3,5 milyar TL borcunu iki yıl içinde kapatacağını söyleyen Yıldırım, 100 milyon Euro da gelir yaratacağını vurguladı. Yıldırım, “100 milyar Euro’yu toparlarım ama ihtiyaç yok, ihtiyaç olursa cebimden bile koyarım. İki senede banka borçlarını kapatacağım. Bir dönem yöneteceğim sonra bırakacağım. Ben fedakârlık yapıyorum, çocuklar üzülmesin diye geliyorum, başkanlık yapmak için gelmiyorum, bütün sevgi saygımı ortaya koyuyorum, Fenerbahçe raydan çıktı, önce raya sokalım” dedi.

İŞTE YILDIRIM’IN FORMÜLÜ

Aziz Yıldırım banka borçlarını nasıl kapacağını da detaylarıyla anlattı. Yıldırım, şöyle devam etti: “Ataşehir’deki kapalı salonu arazisi 58 dönüm. Bunun 20 dönümüne salon yaptık. Onun dışındaki arazi Ülker’e ait. Oraya Emlak Konut’la beraber konut, ofis, 50 yataklı otel ve kolej yapılacak ve Fenerbahçe’ye verilecekti. Üç yıl içerisinde yapılan inşaattan 70 milyon Euro Ülker, 70 milyon da Fenerbahçe alacaktı. Üç yıl içerisinde yapılmazsa arsa Ülker’e iade edilecekti. Ben Murat Ülker ile konuştum, ‘süre haziranda doluyor, biz gelirsek ne yapacağız’ dedim. ‘Ne istiyorsan yaparsın’ dedi, o şekilde anlaştık. Orası yapılırsa oradan 70 milyon Euro gelir olacak. Bankalara şu anda 3.5 milyar TL borç var faiziyle bu rakam 4 milyar TL’yi buluyor. Bunu ortadan kaldırmak lazım. Aksi halde her sene 2 milyar TL borç ekleniyor. 70 milyon Euro buradan geldiğini düşünün, bizim bir de devletten satın aldığımız kolej arsası var, o arsaya da 2 milyar TL fiyat biçmişlerdi.  Bu ikisinden gelen parayla bankalara borcu kapatacağız.”

ALİ KOÇ İLE KÜS DEĞİLİZ, FİKREN ANLAŞAMIYORUZ

Kulübün eski dönem borçlarıyla ilgili eleştirilere de cevap veren Aziz Yıldırım, başkanlığı döneminde 500 milyon Euro’dan daha fazla değerde mal varlığı bırakıldığını dile getirdi. Yıldırım, “Ben kulübe 420 milyon Euro borç bıraktım. Ama kulüp İstanbul, Kayseri, Edirne, Ankara'da toplam 550 bin metrekarelik arsaya sahip oldu. Geçen sene 500 milyon euronun üzerinde bir değerleme gösterildi. 'Bana satmak istiyorsanız ben alacağım' dedim. Borç tarafı fazla mal azsa ben ödeyeceğimi taahhüt ettim, cevap gelmedi. Benimle ilgili borç bıraktı diyorlar. Ali Şen de bana borç bıraktı. Benim bıraktığım borcun karşılığında 500 milyon euro değer bıraktım. Yani anlattıkları hikaye" diye konuştu.

Ali Koç ile bir derdi olmadığını da belirten Yıldırım, “Biz fikren anlaşamıyoruz, benim düşüncelerim farklı onunkiler farklı. Biz küs değiliz, dargın değiliz, fikir mücadelesi yapmalıyız. Kongre karar verecek" dedi. 

Yıldırım, Ali Koç döneminde kapatılan Fenerbahçe Koleji’ni de tekrar açacaklarını da söylerken “Bankalara şu anda borç ödeniyor mu?” sorusuna da “Asgari olanı ödüyorlar” yanıtını verdi.

MOURINHO İLE İLGİLİ BÜYÜK RAKAMLAR YOK

Aziz Yıldırım, Portekizli teknik direktör Jose Mourinho'yu getirmesinin Fenerbahçe için yeni borç anlamanı geleceğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Mourinho ile ilgili büyük rakamlar yok. Kulübe bir maliyet getirmeyecek. Normal Fenerbahçe’ye gelen bir antrenör değerinde ödeme yapılacak ve sponsorla ödeyeceğiz. Ali Koç da gitmiş Mourinho ile görüşmüş. Ben de kendisine söyledim. 'Hangimiz seçilirsek seçilelim Fenerbahçe’nin sana ihtiyacı var' dedim. Biz hiçbir futbolcuyu satmayacağız, kiralık olanlar gidecek."

STAD PROJESİ ALMANLAR’A ÇİZDİRİLDİ

Seçimi kazandıkları takdirde Fenerbahçe stadının kapasitesini büyüteceklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “60 bin kişilik olacak. İki kale arkası, bütün dış cephesi yeniden kaplanacak, aynı Real Madrid stadı gibi. Ses ve bütün oradaki kombineleri yeniden düzenleyeceğiz, seyirci bundan sonra karaborsaya gidip bilet almamasını sağlayacağız. Derneklerden baskı yapılıyor, onları düzenleyeceğiz. Stat içerisinde kale arkasındaki koltukları kaldıracağız.” Stadın inşaatı ile yönetim listesinde olan Nihat Özbağı’nın ilgilendiğini, projenin Almanlar’a çizdirildiğini söyledi. Yıldırım, stadın inşaatı sırasında maçların da oynanmaya devam edeceğini anlattı. Stadın maliyetinin ne olacağına ilişkin “Şu anda çalışıyoruz, biz stadı kiraladık. Kongre üyelerine soracağım, ‘biz mi yapalım’ diye… Devletle yeniden kira konuşmalarını görüşmelerini yaparız. Beklediğimiz maliyetler çıkarsa 3 bilemediniz 5 yılda maliyeti çıkar” diye konuştu.

BIRAKTIĞIMIZ TESİSLERE BAKMADILAR

Yıldırım, Ali Koç'un stat projesi için de "Onlar 6 senedir konuşuyorlar bir tane yaptıkları bir şey var mı? Şampiyonluk sözü veriyor mu? Vermiyor. Tarih şampiyonları yazar, ikincileri yazmaz. Bu seçim Köprüden önce son çıkış. Ellerindeki tesislere bile boya yapmadılar, çivi çakmadılar. Ben ve arkadaşlarım diyorsak yapacağız, yaparız" ifadesini kullandı.

FENERBAHÇE KOÇ SPOR OLDU

Aziz Yıldırım, Koç Grubu'nun Fenerbahçe sponsorluklarına da dikkat çekerek şunları söyledi: "Koç 1 yıl sponsorluğu uzattık dedi. Biz geldiğimizde bu şartlardan daha iyi sponsorluk teklifi gelirse Ali Bey’e teşekkür ederiz. Biz yalnız Adidas’tan forma sözleşmesi olarak 6 milyon dolar gelir ve forma alıyorduk, şampiyonluk için de bedeller ödüyorlardı. Şimdi ne alıyoruz bilen var mı? Fenerbahçe Koçspor olmuş."

Bu arada Yıldırım’ın listesinde yer alan Önder Fırat da kulübün İstanbul, Kayseri, Edirne, Ankara gibi birçok ilde 550 bin metrekare arsası olduğunu anlattı.

patronlardunyasi.com