Gündem


12 Eylül mağdurlarının yıllardır 'Yargılansın' diye kampanyalar düzenlediği 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında ilk kez adli bir inceleme başladı. Ancak inceleme nedeni, 12 Eylül askeri darbesi sırasında işlediği suçları değil, 'Türkiye'nin bölünmesini istediği' iddiası.

Türkiye günlerdir Evren'in "Türkiye sekiz eyalete bölünebilir. Biz 12 Eylül döneminde bunu planladık. Ancak Turgut Özal engel oldu" sözlerini tartışıyor. Bu tartışmaya dün dahil olan MHP İzmir İl Başkanı Dervişoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Evren'in beyanlarını 'eski bir cumhurbaşkanı olarak mı, yoksa 90 yaşında cezai ehliyeti olmayan tonton bir ihtiyar olarak mı' sarf ettiğini değerlendirmekte zorlandıklarını söyledi.

'TCK 302'yi çiğnedi'
Evren'in sözlerinin Anayasa'nın değiştirilemez konumundaki 3. maddesinde yer alan 'üniter devlet yapısı' ile çeliştiğini iddia eden Dervişoğlu, Evren'in bu sözlerinin TCK'nın 302. maddesine göre cezalandırılabileceğini savundu. Dervişoğlu şunları söyledi: "Hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 302. maddesine muhalefetten dava açılabilmesi muhtemeldir. Hukuk komisyonumuz çalışmalarını tamamladıktan sonra yetkili mercilere ve gerekli yerlere müracaatlarda bulunulacaktır.

 Ancak, zaman kaybına tahammülümüz yoktur. Buradan cumhuriyet savcılarına sesleniyor, kendilerini göreve davet ediyorum."
MHP'li Dervişoğlu'nun bu açıklamasından kısa bir süre sonra Muğla Başsavcısı Mehmet Yurtseven konuyla ilgili inceleme başlattıklarını duyurdu. Yurtseven "İlgili birimlere gerekli talimatı verdik. Araştırma aşamasındayız. Evren, bu sözleri dedi mi? Kime, ne zaman konuştu, bu konuları inceliyoruz. İncelemenin ardından suç unsuruna rastlanırsa, yetkilerimizi kullanacağız. Açıklamalarda suç unsuru varsa gereği yapılır."

Suç duyurusu yağıyor
Başsavcının açıklamalarının ardından Muğla Barosu Başkanı Ayla Kara, Evren'in açıklamalarında suç unsuru olduğunu söyledi. Kara, "Ayın 19'unda arkadaşlarımla yapacağımız toplantıda bu konuyu görüşeceğiz. Toplantıdan çıkan karar doğrultusunda savcılığa suç duyurusunda bulunabiliriz" dedi.
Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilciği, Muğla Barosu'ndan daha hızlı davrandı.

Sendikanın il başkanı Hüseyin Yurdakul, Kamu-Sen'e bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Balıkesir Adliyesi'nin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Türk Kamu-Sen'liler Evren hakkında 'Milletin birliğini bozmak, Anayasa'nın 1, 2, 3, ve 4'üncü maddelerini ihlal' iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yurdakul, "Eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in, Başbakan tak diye emreder, biz şak diye yaparız dediği için ismi kışlalardan silinmişti. Buradan sayın Genelkurmay Başkanımıza da sesleniyoruz. Kenan Evren'in isminin tüm kışlalardan silinmesini teklif ediyoruz" diye konuştu.

Evren'e bir suç duyurusu da Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği'nden geldi. Dernek Başkanı Taner Ünal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçede, "Evren'in sözleri, ABD ve AB tarafından PKK üzerinden yıllardır silah zoruyla kabul ettirilmeye çalışılan ve 35 bin cana mal olan söylemlerdir" diye konuştu.

Yerel Marmaris gazetesinin sahibi Ahmet Yaşar Altınöz de yaptığı suç duyurusunda, Evren'in, TCK'nın 305. maddesindeki 'temel milli yararlara karşı hakaret' ve 329. maddesindeki 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama' suçlarından cezalandırılmasını istedi.

'Bu sözler densizlik'
Evren'e tepkiler bunlarla sınırlı değil. Evren'in sözleri Ankara'da da tepki topladı.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan: Evren söz söyleme hakkına sahip değil. Bu ülkeye yeterli zararı vermiştir. 12 Eylül'ün etkilerini çok acı yaşadık. Kenan Evren'in ne söylediği değil halen konuşuyor olması rahatsız edici bir durumdur.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: O Evren ki, 'Türkiye'yi kurtaracağım' diye darbe yapıp, yurtseverlerin ezilmesinin, ülkenin tüm demokratik duyarlılıklarının yok edilmesinin, din istismarcılarının palazlanmasının sorumlusudur. Evren gibilerin densizliklerine kanıp, Türkiye'yi parçalama yolunda umuda kapılanlar varsa yanılırlar.

HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan: Açıklamalardan, 12 Eylül darbesinin anarşiye 'Dur' demek amacıyla değil, ABD'den alınan talimat gereği Türkiye'yi eyalet sistemine geçirip bölmek amacıyla yapıldığı anlaşılıyor.

'Tartışılsın istedim'
Evren'se kendisinin eyalet sistemi önerdiğini, ancak bunun 'federasyon' olarak yazıldığını ileri sürdü. Marmaris'teki evinde konuşan Evren, kendini şöyle savundu: "Ben doğrudan doğruya eyalet kurulmasını söyledim. Ama onlar federasyon olarak yazdılar. Federasyon demişim gibi, soruşturma açılması söylenmiş. Bu konu tartışılsın istedim. Bunu çok kimse biliyor ve cesaret edip söylemiyor. Ben bu cesareti sergiledim. Olmaz denirse mesele kapanır. 12 Eylül'den dolayı bana kuyruk acısı olanların hoşuna gitmiyor."

Radikal