Patronlar


 Moğolistan'ı ziyaret eden ilk Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Tasahia Elbegdorj ile görüşmesinin ardından heyetlerarası temaslar başladı.
   
Basına kapalı yapılan görüşmeden önce, Moğolistan Başbakanı Elbegdorj, yüzyıllar boyunca ortak tarihi paylaşmış iki halk arasındaki dostluk ve işbirliğinin bundan sonra hızla gelişeceğini ifade etti. Elbegdorj, Türkiye ile Moğolistan arasındaki ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğini kaydederek, Moğolistan'ı ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olan Erdoğan'ı ülkesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ERDOĞAN, GÜREŞ, OKÇULUK VE BİNİCİLİK ŞENLİKLERİNE KATILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğollar'ın güreş, okçuluk ve binicilik yeteneklerini sergiledikleri Mini Naadam Şenlikleri'ne katıldı.
    
 Oldukça renkli görüntülerin yaşandığı şenlikte, Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra, ok atışı gösterisini izledi.
3 kez ok atmayı deneyen Emine Erdoğan, oku atamayınca, “Gelin de yayı çekin bakalım, kolay mı” dedi. Başbakan Erdoğan'ın, çevredekileri uyararak, ”Aman ne olur ne olmaz, çekilin önünden” şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu.
   
ERDOĞAN OKLA 5 ATIŞ YAPTI

Daha sonra, oku ve yayı eline alan Başbakan Erdoğan, yaklaşık 100 metrelik mesafedeki hedefe 5 atış yaptı. Atışları hedefe çok yaklaşan Başbakan Erdoğan, okun nasıl atılacağını kendisine gösteren Moğolistan'daki okçuluk müsabakalarının birincisi olduğu ifade edilen sporcuya dönerek, “Seni mahcup etmek istemedim” dedi.
   
Elindeki ok ve yayın, geleneksel yarışmalarda kullanılan ok ve yaydan farklı olduğunun belirtilmesi üzerine de Erdoğan, “Orijinali ile atsaydık vururduk” dedi.
   
ATTAN NASIL DÜŞÜLÜR?

Başbakan Erdoğan'ın, ok atışı yaptığı sırada at yarışları yapıldı. Yarış esnasında, varış çizgisini geçen küçük binicilerden biri attan düştü. Bunu gören Başbakan Erdoğan, doktoru Koray Gürsel'i, çocuğun tedavisi için yanına gönderdi.
   
Başbakan Erdoğan, durumunun iyi olduğunu, herhangi bir sorununun olmadığını öğrendiği çocuğu yanına çağırdı.
   
Erdoğan, 10-12 yaş kategorisinde yapılan binicilik yarışmasında birinci olan binici ve attan düşen biniciyle fotoğraf çektirdi.
   
Başbakan Erdoğan, attan düşen çocuğa dönerek, “Benim gibi düşmedi” diye espri yaptı. Çocuk da, “Nasıl düşüleceğini göstermek için düştüm” diye karşılık verdi.
    
İKİLİ ANLAŞMALAR İMZALANDI
   
Başbakan Erdoğan ve Moğolistan Başbakanı Tasahia Elbegdorj, heyetlerarası görüşmelerin ardından, anlaşmaların imza törenlerine katıldılar. İlgili bakanların imzaladıkları sanayi ve ticaret işbirliği, teknolojik işbirliği, iki ülke arasında büyükelçilik arazisi tahsisine yönelik anlaşmaların imzalanmasından sonra iki başbakan gazetecilere açıklamalarda bulundular.
   
Moğol Başbakanı Elbegdorj, yapılacak “Cengizhan Kompleksi” maketi önünde, özellikle müteahhitlik konusunda kompleksin yapımında yardım isterken, “Dostlarımla bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. Elbegdorj, iki ülke arasındaki işbirliğini birçok alanda geliştirmek istediklerini belirterek, başbakan düzeyinde Türkiye'den ilk kez bir ziyaret gerçekleştiğini ve Erdoğan'ı ülkesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Elbegdorj, imzalanan anlaşmaların ikili ilişkilerin gelişmesinde yardımcı olacağını belirtti.