Ekonomi


Anadolu'da Sağlık Turizmi Zirvesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, turizmde deniz, kum, güneş üçgenine mahkum olunmaması gerektiğini, AK Parti olarak bunu reddettiklerini ve bunun tarihi geçmiş eski bir anlayış olduğunu söyledi.

Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen Anadolu Sağlık Turizmi Zirvesi'ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç katıldı.

Zirvenin öğleden sonra gerçekleştirilen 2. Oturumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, turizmin Türkiye'nin büyüme süreci boyunca ekonomiye en fazla katkı yapan sektörlerden birisinin turizm olduğunu belirtti. Erdoğan, hükümet olarak turizmin potansiyelini ilk günden görerek turizmcilerin önünü açmanın azami gayreti içinde olduklarını ve reform niteliğinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu gayeye yönelik olarak Türkiye Turizm Stratejisi ve Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı'nı hazırladıklarını ve bu planın meyvelerinin artan bir grafikle müşahede edildiğini ifade etti.

Son 25 yılda turizm alanında artan bir ivme ile gelişen bir Türkiye olduğunu kaydeden Erdoğan, 2005 yılında Türkiye'nin turist sayısında Dünyada 9. sıraya ve turizm geliri açısından da 8. sıraya yükseldiğini dile getirdi. Erdoğan, daha önemli olanın Türk turizminin artan bir grafikle turist sayısı artışında 2005 yılında birinci olması olduğunu hatırlattı. Turizm gelirlerinin ihracata oranının 1980 yılında yüzde 13 iken 2005 yılında yüzde 25'e yükseldiğini belirten Erdoğan, turizm gelirlerinin GSMH'ya oranının 2005 yılında yüzde 5 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

"Turizmde deniz, kum, güneş üçgenine mahkum olmamalıyız" diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti olarak bunu reddettiklerini ve bunun tarihi geçmiş eski bir anlayış olduğunu söyledi. Türkiye'de termal, kış, yayla, kültür, inanç, golf, kongre ve fuar gibi çok çeşitli alanlarda birçok seçenek bulunduğunu vurguladı.

Kalkınmada önemli olanın planlama olduğunu ifade eden Erdoğan, gelecek yıllarda iktidarları döneminde yapılan planlamanın neticesini verimli bir şekilde ortaya koyacağını ve beklentilerinin büyük olduğunu söyledi. Türkiye'nin turizm alanında yaklaşık 1 milyon yatak kapasitesine sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, 2013 yılında bu rakamı 1,5 milyona çıkarmayı planladıklarını ve yıllık 21 milyon turist sayısını da 40 milyona çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

2006 yılında 16.8 milyar dolar olan turizm gelirini aynı trend devam ederse 2013 yılında 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, 2006 yılının ilk 3 ayında 2005 yılının aynı dönemine göre yüzde 7 düşüş gösteren turizm gelirlerinin bu yılın ilk 3 ayında artış gösterdiği müjdesini verdi. Erdoğan, bu zamana kadar en yüksek rakamın ulaşıldığı 2005 yılının ilk 3 ayında 2 milyon 504 bin kişinin geldiğini ve bu sayının 2007 yılının ilk 3 ayında 2005'te ulaşılan zirve rakamı aşarak 2 milyon 600 bin kişiye ulaştığını açıkladı.