Patronlar


Erdoğan, "Gazete haberleriyle hareket etmem ancak bu haberleri ihbar kabul ederek gerekli araştırmayı yaparız. Açığa alınması gerekiyorsa alırız, partiden ihraç edilmesi gerekiyorsa bunu da yaparaz. Biz kimseyi abad etmek için gelmedik." dedi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından organize edilen "21. Yüzyılın Kentleri İçin Büyük Buluşma/Yerel Kalkınma 2006" başlıklı etkinlik, ASKİ Spor Salonu'nda yapıldı. AK Parti'li, 1790 il, ilçe ve belde başkanı ile Bakanlar, milletvekilleri, parti yöneticileri ve 15 bin belediye meclisi üyesini bir araya getiren etkinliğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

ASKİ Spor Salonu'nu dolduran binlerce partiliye ve bin 790 belediye başkanına hitaben bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin yerel yönetimlerdeki 2 yılını değerlendirdi. Türkiye'nin kendi iktidarlarında tepeden tırnağa yenilendiğini söyleyen Erdoğan, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki gerilimin kendi dönemlerinde son bulduğunu söyledi. Bu istikrar ortamının gelecekte daha iyi anlaşılacağını kaydeden Erdoğan, "Yerel yönetemlerin derdini ızdırabını iliklerimize kadar yaşadığımız için göreve ilk geldiğimizde sorunlara sadece merkezin gözüyle bakmayacağımızı söylemiştik. Ve şimdi sözümüzü tuttuk" diye konuştu. Büyükşehir Belediyelerinin yetki ve hizmet sınırlarını genişlettiklerini anlatan Erdoğan, "Eskiden belediyelirin muhatabı sadece İçişleri Bakanlığı'ydı, şimdi bütün yatırımcı Bakanlıklarımız belediyelerle diyalog halindeler" dedi.

Başarılarla yetinen bir kadro olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, "Yoksulluk ortadan kalkıncaya insanların yüzü gülünceye kadar yılmadan yorulmadan çalışacağız. Bu kadro ülke menfaatini daima kendi çıkarının üstünde görecek. 21 yıl önce temeli atılmış ama bitirilmemiş projeler bizim dönemimizde bitmeye başladı." diye konuştu. Türkiye'nin her yerine kademe kademe doğalgaz gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) hiç bir ayırım yapmadan belediyelerle işbirliği içinde insanları ev sahibi yaptığını ifade eden Erdoğan, 78 ilde 478 şantiyenin çalıştığına dikkat çekti. Gecekondu sorununa da dikkat çeken Erdoğan, "Bir yandan gecekonduları kaldırırken kimseyi de üzmemeye çalışıyoruz. Gece kondu gerçeğini değişmez bir gerçek olmaktan insallah biz çıkaracağız. Bundan sonra gecekonduda oturan vatandaşımızı görmek istemiyoruz. İnsanımızı insanca yaşayabileceği konutlara kavuşturacağız" dedi.

2007 sonuna kadar hiç bir köyün yolsuz ve susuz kalmayacağını vurgulayan Erdoğan, İl Genel Meclisi üyelerinden Köye Hizmet Götürme Projesi üyelerini parayı yerinde harcıayıp harcamadıkları konusunda denetlemelerini istedi. Bundan sonra, kavşaklar, çöp depolama, su ve yol gibi belediyelerin asli görev alanlarıyla ilgili konuşmak istediğini söyleyen Erdoğan, "Bunların üstüne ne koyabiliriz bunu konuşalım. Dünyada rekabet oluşturacak projeler istiyorum. Yurt dışından gelenler biz de yapalım bunu demeliler" diye konuştu.

Katılımcı demokrasiyi yaygınlaştırarak halkın yerel yönetimde karar alma mekanizmasında etkili olmasını isteyen Erdoğan, AK Parti siyasetinin temelini tabanın oluşturduğunu ifade etti."Taban demokrasisi olmazsa tavan demokrasisi olmaz" diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin başarısının asıl sırrı önce tabanda kurulmuş olmasından ve sorunların çözümünü tabanda aramasından kaynaklandığını vurguladı. AK Parti'yi kurduklarında partili belediyelerin devletin tahsis ettiği parayı alamadığını, o zamanki iktidar tarafından bu paraların engellendiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, kendilerinin bunu asla yapmayacaklarını vurguladı.

GAZETE HABERLERİYLE KARAR ALMAM AMA BU HABE