Patronlar


400 milyon Avro'luk yatırıma 15 Eylül'de başlanacak. Belçika sermayeli Snow Mauntain adlı şirkete 1 milyon metrekarelik arazinin tahsisi Ağustos sonuna yetiştirilecek. Kar Vadisi isimli projede yapay göl, 4 bin yataklı otel, çok sayıda villa, kayak okulu ve spor kompleksi bulunuyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Doç. Dr. Sait Açba, Dünya'nın en büyük kapalı kayak merkezinin Afyonkarahisar'a kurulacağını açıkladı. Bu zamana kadar 142 metre yükseklikle en büyük kar vadisi ABD'de bulunuyordu. Afyonkarahisar'a yapılacak tesis 147 metre yüksekliğinde olacak. Projede, 300 bin metrekare üzerinde kar vadisi, yaklaşık 300 bin metrekare bir takım kanallara bağlı yapay göl, kanallar üzerinde villalar, gölün kenarında 4 bin yataklı otel, spor kompleksleri, kayak okulu ve alış-veriş merkezleri bulunuyor. Yabancı sermayeli yatırım şirketiyle yaklaşık 3 aydır görüşme yaptıklarını belirten Açba, "Firmanın ortakları ay sonuna kadar gelip detaylı tanıtım yapacaklar. Şu anda öngördükleri istihdam sayısı bin kişi. Bir süre atıl çalışabilir. Tam kapasiteyle çalışınca 3 bin kişi istihdam edebilecekler" dedi.

Kar Vadisi, Afyonkarahisar-İzmir karayolunda bulunan Devlet Demir Yolları (DDY) arazisine yapılacak. DDY'ye ait 2 milyon 200 bin metrekare toplam alanın 1 milyon 200 bin metrekaresi yatırımcılara tahsis edilmişti. Kalan 1 milyon metrekarelik alanın konut ve değişik yatırımlar için imar edildiğini ancak dev yatırım için başvuru olunca önceki planı iptal ettiklerini kaydeden Milletvekili Açba, "Bayındırlık Bakanlığı'nın desteğiyle yeniden imar ve düzenleme yapıldı. En kısa zamanda yer teslimi yapınca başlayacaklar. Bu 1 milyon metrekarelik alanı bir firmaya tahsis ettik" bilgisini verdi. Belçika sermayeli kayak merkezinin öncelikle iç pazara hitap etmeyeceğine değinen Açba, iç pazardan ziyade, müşterilerin dışarıdan getirileceğini aktardı.

Afyonkarahisar'ın kavşak noktasında bulunması ve termal bir bölge olmasının yatırımcıya cazip geldiğine dikkat çeken Açba, "Termal ve kayağın aynı yerde olduğu bir merkez yok dünyada. Frig Vadisi'nin burada olması çok önemli. Afyonkarahisar'ın Akdeniz'e yakın olmasıyla birlikte termal, kayak ve deniz turizmi bir arada olacak" dedi.

Afyonkarahisar/Cihan