Patronlar


Ulaştırma Bakanı Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, hükümetin sivil havacılık alanında uyguladığı açılım politikasının sonuçlarının görüldüğünü belirtti. Adana'ya geçmişte 5 uçak seferi yapılırken, bugün bu sayının 25'e ulaştığını, yaz aylarında ise uçak sayısının 65'e çıktığını belirten Yıldırım, sivil havacılık alanındaki gelişmelerin ülke ekonomisini de canlandırdığını kaydetti. Sektörün büyümesiyle yer hizmetleri ve pilot-hostes gibi uçucu personelin istihdamının arttığını ifade eden Yıldırım, 2003 yılında başlattıkları bölgesel havacılık projesi ile sektördeki ciro artışının 600 trilyon lirayı geçtiğini, devletin 180 trilyon lira ilave vergi geliri elde ettiğini söyledi.

Ülke içerisinde çeşitli illere uçuşların artmasıyla insanların zamandan tasarruf ettiğini ve kısa sürede istedikleri yere ulaşabildiklerini kaydeden Yıldırım, “Sivil havacılık politikaları gelişirken, diğer yandan da atıl olan havaalanları teker teker faal hale geliyor. Atıl havaalanlarımızın teker teker faal hale gelmesi yaklaşık 5 milyar dolarlık atıl yatırımın kullanılır hale gelmesi demektir” diye konuştu.

Yıldırım, 695 milyon dolara malolan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 2001 yılından 2005'e kadar işletilemediğini, bu konuda aldıkları kararla bugün Sabiha Gökçen'den 13 ile düzenli seferler yapıldığını söyledi.

YAPIMI DEVAM EDEN HAVAALANLARI

Yapımı devam eden havaalanları konusunda da bilgi veren Yıldırım, kamu kaynağı kullanmadan “yap-işlet-devret” modeliyle havaalanlarının inşa edildiğini, bu çerçevede Antalya Havalimanı'nın bitirildiğini, İzmir ve Dalaman havalimanlarının yeni terminallerinin Temmuz ayında, Ankara Esenboğa Havalimanı Terminali'nin de yıl içinde devreye gireceğini bildirdi.
Hükümetin, vatandaşların teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanması için çalıştığını vurgulayan Yıldırım, “Nihai hedefimiz kullanılmayan havaalanı kalmamasıdır. Bu ülkede yapılan bütün havaalanlarına uçak seferleri olacak ve bu ülkede uçağa binmeyen vatandaşımız kalmayacak” dedi.

ATLASJET YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERSOY

Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da işadamlarını Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım yapmaları konusunda ikna edebilmek için, öncelikle doğu-batı ulaşımının problemsiz hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Hükümetin bunun için projeler geliştirdiğini anlatan Ersoy, bu yöndeki politikaların sürmesi halinde yatırımlarını artırarak, sürdüreceklerini kaydetti.

Törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve AK Parti yöneticileri de katıldı.