Ekonomi


Dizel araç sayısının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 150 oranında artmasına rağmen, mazot tüketiminde paralel bir artış olmadığına dikkati çeken İduğ, "Mazot tüketimindeki düşüş, kaçak akaryakıt kullanımındaki artışı açıkça ortaya koyuyor. Bu konuda daha fazla önlem alınmalı" dedi.

Akaryakıt kaçakçılığının ciddi boyutlara ulaştığına dikkati çeken EGOD Yönetim Kurulu Başkanı İduğ, ilgili sektör mensuplarıyla birlikte konuyu değerlendirdiklerini belirtti. Akaryakıt kaçakçılığına karşı daha etkin çalışmalar yapılması gerektiği görüşünde birleştiklerini vurgulayan İduğ, konuyu Ankara'ya taşıyacaklarını söyledi.

Tüm İzmir milletvekilleri ve bakanlarla toplantılar yapmayı planladıklarına işaret eden İduğ, "Kaçak akaryakıt kullanımı, sektörde ciddi bir haksız rekabet yaratıyor. Ülke ekonomisine yıllık 2-2.5 milyar doları bulan zarar veriyor. Son verilere göre dizel araç satışında geçen yıla göre yüzde 150 artış var. Buna karşın mazot tüketiminde paralel bir artış yok. Aksine mazot satışları yaklaşık yüzde 30 düşmüş. Konuyu Ankara gündemine taşımayı planlıyoruz. Bu konuda artık kalıcı çözümler üretilmesini istiyoruz" dedi.

Kaçak akaryakıt kullanımının ekonomik olduğu düşüncesinin de kesinlikle yanlış olduğuna işaret eden İduğ, kaçak akaryakıt kullanımında tüketimin ikiye katlandığını, motorun ömrünün de kısaldığını söyledi. Kaçak akaryakıtın tam yanmadığı için çevre kirliliğine yol açtığını belirten İduğ, şunları söyledi:

"Piyasaya yeni sürülen biodizelin tüketimi konusunda da vatandaşların dikkatli olmaları gerek. Çünkü bu akaryakıt türü, atık yağların karışımıyla piyasa sürülüyor. Çevre için olduğu kadar, otomobillerin motorları için de oldukça zararlı tehlikeli bir durum. Otomobil sahipleri, bütçelerini, otomobillerinin ömrünü ve çevreyi düşünerek, mazot ve biodizel başta olmak üzere diğer yakıt çeşitleri ile petrol ürünlerini, markalı istasyonlardan almalı. Çünkü markalı istasyonlar, ciddi denetimlerden geçiyor. Petrol şirketleri, akaryakıtı kendi tanklarıyla istasyonlara aktarıyor ve istasyonun alım-satım rakamlarını karşılaştırıyorlar. Bu şekilde hem kayıt dışı ile mücadele edilebilir hem de gönül rahatlığıyla bu noktalardan alışveriş yapılabilir."