Patronlar


Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) anahtar projesi konumundaki Ilısu Barajı ve HES'inin temeli, 5 Ağustos Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katılacağı törenle atılacak.

Gündeme geldiği günden bu yana aralarında Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinin de bulunduğu birçok yerleşim yerinin sular altında kalacağı gerekçesiyle yoğun tartışmalara neden olan Ilısu Barajı ve HES'i tamamlandığında, göl hacmi bakımından Türkiye'nin ikinci büyük barajı olacak. Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu köyünde barajın temel atma tören hazırlıkları büyük bir titizlikle sürüyor. İlk kez bir başbakanı ağırlamanın heyecanı içinde olan Ilısu köylüleri, barajın yapılacak olmasından da umutlular. Bazı kişi ve sivil toplum örgütlerinin aksine köylüler barajın yapımını destekliyorlar.

'54 YILLIK RÜYAMIZ GERÇEKLEŞİYOR'

Köylülerden Zeki Dikmen, barajın yapılacak olmasından çok mutlu olduklarını, baraj yapımı sırasında 7 bin kişinin iş sahibi olacağını belirterek, 'Bu rakam 4 ile çarpıldığında ortaya çıkan rakamın önemi daha da anlaşılacaktır. Köyümüzde 70 hane ise işsizlikten dolayı göç etti. Tarımla uğraşıyoruz. Yakında baraj inşaatı başlayacak ve biz düzenli bir işe kavuşacağız. Çok mutluyuz. 54 yıllık rüyamız gerçekleşmek üzere' dedi. Mustafa Çelik ise işsiz olduğunu, barajın yapılmasıyla binlerce kişinin iş sahibi olacağını ve bir dönem işsizlik nedeniyle bölgeden göç edenlerin geri döneceklerini söyledi.

'Artık geleceğe umutla bakacağız' diyen Çelik, köylerine gelecek önemli konuklarını ağırlayacak olmanın da heyecanlı bekleyişi içinde olduklarını kaydetti. Ilısu Barajı ve HES Projesi Proje Koordinatörü Yunus Bayraktar ise Ilısu konsorsiyumunun lider firması Nurol İnşaatın proje koordinatörü olduğunu belirterek, 5 Ağustosta saat 14.00'te Ilısu Barajı ve HES'in temelinin törenle atılacağını kaydetti. Temel atma töreni hazırlıklarının yaklaşık bir aydır hummalı bir şekilde onlarca yöre insanın desteğiyle sürdüğünü ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: 'Tören alanında 2 helikopter pisti yaptık. Alan, tören sahası ve park sahası olarak tasarlandı. 2 bin araçlık bir park sahamız ve 15 bin kişiyi kaldıracak bir saha yapıldı. Bunu işveren DSİ'nin işbirliği ile yapıyoruz. Ayrıca platformlar kuruyoruz. Bu çok önemli bir projedir. Asrın projesidir. Törende sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra yabancı konuklarımız da olacak. Bakan, büyükelçi ve müsteşar düzeyinde katılım olacağını bekliyoruz. Proje için 1.2 milyar avro tutarında kredi sağlanmıştır. Bunun 25 milyon avrosu, Hasankeyf kültürel varlıklarının korunup kurtarılması ve yeni Hasankeyf kültürel parka taşınması için ayrılmıştır. Bu zaten ön şartımızdır. Programlandığı gibi olursa 2013 yılında Hasankeyf yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın da kültürel ve cazibe merkezi olacaktır.'

199 YERLEŞİM YERİ SUDAN ETKİLENECEK

Bayraktar, proje ile ilgili hazırlanan ÇED raporunun 8 aylık bir saha çalışması sonucunda Dünya Bankası ve uluslararası finans kriterlerine göre hazırlandığını söyledi. Şu anda sadece Türkiye'de değil, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde benzer nitelikte raporlar üretilmediğini, baraj gölünden etkilenecek olan insanların sorunlarını belirleyen anket çalışmasının da raporda yer aldığını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: 'Anketlerde insanlarımıza yerleşim seçenekleri sorulmuştur. 199 adet yerleşim yeri sudan etkilenecektir. Bunlar köy ve mezralardır. Ancak ilçe olarak bir tek Hasankeyf vardır. Hasankeyf'in de yüzde 80'i baraj gölünden etkilenmemektedir. Hasankeyf'te sadece gerçek tarihi değerlerin oluşturduğu yukarı şehir, su kodunun