Patronlar


TAV Yatırım Holding, iştiraki olan TAV Havalimanları İşletme A.Ş'den Alman Deutsche Bank'a yapılacak 150 milyon dolarlık hisse satışından vazgeçildiğini, ancak bir özel sermaye fonu olan Onyx ve Avustralya'lı Babcock Brown ile görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

TAV yetkilileri mayıs ayında yaptıkları açıklamada, Deutsche Bank'ın 150 milyon dolarlık alımının yanı sıra İslam Kalkınma Bankası (IDB) Altyapı Fonu'nun 73 milyon dolar ve Avustralyalı yatırım şirketi Babcock Brown'un da 75 milyon dolarlık TAV Havalimanları İşletme A.Ş hissesi alacaklarını söylemişlerdi. Kuveyt'li Global Investment House önceki gün yaptığı açıklamada, yeni oluşturduğu Global Opportunistic Fund II'nin, TAV'dan 75 milyon dolarlık değerinde hisse aldığını bildirdi. TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, mayıs ayında yaptığı açıklamada söz konusu hisse alım anlaşmalarının TAV'ın büyüme hedefinin bir parçası olduğunu, bu işlemlerin, planlanan birincil halka arzdan önce tamamlanacağını söylemişti. TAV Havalimanları İşletme, ana ortağı TAV Yatırım Holding'in bünyesinde ve Türkiye'nin en büyük ve entegre havalimanı işletmecisi olarak faaliyet gösteriyor.

TAV Havalimanları Holding'in bu yılın üçüncü veya son çeyreğinde halka açılması planlanıyordu. Ancak, piyasalarda yaşanan dalgalanma şirketlerin halka arz planlarını ertelemesine neden olunca TAV'ın da yıl sonuna doğru veya gelecek yılın ilk çeyreğinde halka arz edilmesi bekleniyor. TAV Havalimanları Holding bu yıl içinde bir de 750 milyon dolar tutarında bir tahvil ihracı planlıyor.