Finans


Geçen yıl Dışbank'ı satan Doğan Holding, halen çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu Ray Sigorta'yı da satarak finans sektöründen tamamen çıkacak. Sigorta sektöründe yüzde 3.5 pazar payı bulunan şirketin çoğunluk hissesinin satılması planlanıyor. Talipliler arasında Ali Sabancı ve Emine Kamışlı kardeşlerin sahibi olduğu Esas Holding, Başak Sigorta'yı satın alan Groupama International ve Amerikalı Liberty Mutual Insurance Company (LMG) var.

Doğan Holding, 2 Mart 2006 tarihinde, Ray Sigorta A.Ş. hisseleri ile ilgili olarak sigortacılık sektöründeki uluslararası ve yerel gelişmeler çerçevesinde, ortaklık, hisse alım ve satımı da dahil olmak üzere, çeşitli stratejik olasılıkların araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla Fortis Yatırım Menkul Değerler'e yetki vermişti.

BİLGİ ODASI AÇILDI

Edinilen bilgiye göre, bilgi odasında şu anda biri yerli, ikisi yabancı üç şirket yer alıyor. Bu şirketlerden biri Başak Sigorta'nın yüzde 56 hissesini satın alan Fransız sigorta şirketi Groupama İnternational. İkinci talipli ise daha önce Başak Sigorta'nın ihale sürecine katılan Amerikalı sigorta şirketi Liberty Mutual Insurance Company. Yaklaşık 90 yıl önce kurulan LMG, Avrupa'nın en büyük 6 sigorta şirketi arasında yer alıyor. Toplam varlıkları 78.8 milyar dolar olan şirket, Fortune 500 listesinde 102. sırada yer alıyor.

DAMADI DA TALİP OLDU

Ray Sigorta'nın taliplileri arasında yer alan Esas Holding'in ortaklarından Ali Sabancı, Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan'ın kızı Vuslat Doğan'ın eşi. Esas Holding, gıda, sağlık ve ulaştırma alanında yedi şirketle faaliyet gösteriyor. Pegasus ile ulaştırma ve havacılık sektörüne giren holding, Çoban, Gıdaser ve City Farm markalarıyla gıdada, Medline ve Promed ile sağlıkta faaliyet gösteriyor.

% 24'Ü HALKA AÇIK

1992 yılında alınan özelleştirilme kararı ile Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. (Doğan Holding), Ray Sigorta'nın çoğunluk hisselerini alarak bünyesine kattı. 2001 yılında Doğan Holding'den şirket hisselerini satın alan Dışbank, 2005 yılı içerisinde tüm hisselerini yine Doğan Holding'e devretti. Bugün itibarıyla Doğan Holding, Ray Sigorta'nın en büyük hissedarı konumunda. Şirketin yüzde 23.78'i ise halka açık. Sermayesi 29 milyon 18 bin YTL olan şirketin piyasa değeri ise yaklaşık 122.5 milyon YTL. Şirketin 2005 yıl sonu toplam prim üretimi 200.7 milyon YTL. 2005 sonu itibarıyla 3.9 milyonYTL zararı bulunuyor.

Ayfer Arslan/Akşam