Patronlar


Tüm gözler piyasalardaki dalgalanmanın faiz ve dolara etkisine odaklanmışken asıl etki yabancı şirketlerle devam eden ortaklık ve satın alma görüşmelerine oldu. Yabancı şirketler yükselen kur nedeniyle hisse değerlerini daha düşük bir fiyattan almak için görüş belirtmeye başladığı belirtildi. Boyner Mağazıcılık ile dünyanın önde gelen yatırım şirketlerindan Kohlberg Kravis Roberts and Co L.P (KKR) arasındaki görüşmelerde de aynı taleplerin gündeme geldiği kulislerde konuşuluyordu. Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner "Görüşmeler ile ilgili resmi bir açıklama ne bizden ne de KKR'den duymayacaksınız" diyerek şöyle devam etti:

"BİZ BUNLARA ALIŞIĞIZ"
"Döviz ve faizde gelinen yeni noktaların fiyatlara yansıtılması talepleri gelmesi normal. Bu sadece Boyner Holding olarak bizim değil devam eden tüm diğer şirketler için geçerli. Türk yatırımcıları olarak biz bunlara alışığız. Satın alan tarafın fiyatı düşürmek istemesinin karşılığında malını satan işadamının tavrı önemli. KKR ile görüşmelerimiz sürüyor. Ancak olumlu ya da olumsuz anlamda bir açıklama yapamıyorum. Taraflar arasındaki anlaşma bizleri bu konuda bağlıyor." KKR ile Boyner Holding, Boyner Mağazacılıktaki yüzde 60 hissenin yarısı ve Beymen'in yüzde 50'sini almak için görüşüyorlardı. İki şirketin yaptığı iyi niyet anlaşması Mayıs ayının ikinci haftasında İMKB'de duyurulmuştu. Cem Boyner anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada, ortaklık görüşmelerinin Beymen ve Boyner mağazalarının büyüme ve gelişiminde yeni ve önemli bir aşamayı temsil ettiğini belirtmişti. Boyner " Önümüzdeki yılların hem Beymen, hem Boyner açısından daha da büyük fırsatlar içerdiğine inanıyoruz. Bu noktada büyüme ivmemizi güçlü, global bir ortakla hızlandırmak istedik. Stratejik ortaklık görüşmelerine başladığımız KKR, uzun vadeli yatırımlara odaklanan ve perakende alanında geniş tecrübesi bulunan köklü bir yatırımcı. Bir birliktelik halinde iki şirkete de yeni ufuklar açılacağına, verimli ve uzun dönemli fırsatlar ortaya çıkacağına inanıyorum" demişti.

FT "200 MİLYON $" DEMİŞTİ
Aynı görüşmeler Financial Times Gazetesi'ne de konu olmuş ve büyüme programını hızlandırmak isteyen Türkiye'nin gıda dışı en büyük perakendecisi Boyner Holding'in hisselerini almak için KKR'nin özel görüşmeler yaptığını yazmıştı. FT, "Anlaşmanın 200 milyon dolar civarında olduğu anlaşılıyor. Bu durum, Boyner ve işlerinin 400 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor" demişti.

30 yılda 162 milyar $ işlem

Kurulduğu günden buyana 162 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren KKR, perakende sektörüne 14 ayrı yatırımla yaptı. 1976'da kurulan KKR Kuzey Amerika ve Avrupa'da perakende sektöründe, toplamda 25 milyar dolarlık bir değer ifade eden ve süpermarketler, giyim, oyuncak mağaza zincirleri ve perakende sektörünün başka alanlarında hizmet veren 14 şirkete yatırım yaptı. Merkezi New York'ta bulunan KKR'nin ABD dışında Londra, Paris, Hong Kong ve Tokyo'da ofisleri bulunuyor. 

Sinan Cem Şahin/Sabah