Patronlar


 

ABD başta olmak üzere bir çok ülkede Chobani markasıyla Türk yoğurdunun satışını yapan Türk milyarder Hamdi Ulukaya’nın iş insanlarının mültecileri ve göçmenleri işe almalarını sağlamak için kurduğu Tent Partnership fo Refugees (Mülteciler için Çadır Ortaklığı) şirketi, TIME’ın "2024’ün En Etkili 100 Şirketi" listesine girmeyi başardı.

ÇOK GURUR VERİCİ BİR GÜN

Ulukaya bu başarısını, “Bugün çok gurur verici bir gün. Tent Partnership for Refugees (Mülteciler için Çadır Ortaklığı), TIME 'in 2024'ün En Etkili 100 Şirketi listesine seçildi!

Çadır'ı 2016 yılında iş liderlerini mültecileri işe almaya teşvik etmek için kurdum, çünkü işletmeler ve mülteciler için kazan-kazan. Bugün, dünyanın en büyük 400+ şirketinin hareketimize katılması ve çalışmalarımızın etkisini tanıyan böyle bir onurla, çok şaşırdım, çok enerjik ve minnettarım.

Olağanüstü Çadır ekibine ve Gideon Maltz'a liderliği için teşekkür ederiz, yorulmak bilmeyen çabalarınız için tüm üye şirketlere ve ortaklara teşekkür ederiz” sözleriyle duyurdu.

YÜZLERCE İŞLETME HAREKETE KATILDI

TIME Listesinde de Ulukaya ve girişimiyle ilgili kaleme alınan yazıda şöyle denildi;

“Bir mültecinin iş bulduğu an, mülteci olmayı bıraktığı andır. Chobani CEO'su Hamdi Ulukaya, mültecilerin yeni ülkelerindeki iş piyasalarına entegre olmalarına yardımcı olan bir girişim olan Mülteciler için Çadır Ortaklığı'nı kurduğunda böyle bir inanca sahipti. Tent, 2016'dan bu yana yüzlerce işletmeyi bir düzine ülkede yaklaşık çeyrek milyon mülteciyi işe alma taahhüdüne teşvik etti. Bu çaba, mültecilerin istihdam sağlaması kadar ev sahibi ülkeler ve şirketler için de değerli.”

MÜLTECİLER İÇİN ÇADIR ORTAKLIĞI NEDİR?

2016 yılında Ulukaya'nın kurduğu bir kuruluş olan Tent, Kanada, Fransa, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'daki mülteci ve göçmenlerin büyük şirketlerde iş bulmalarına yardımcı oluyor.  45 şirket bu organizasyonda 22 bin mülteciyi işe almayı taahhüt etti. Kuruluşa 20 milyon dolar fon sağlayan Ulukaya, “Markaların ve şirketlerin bir araya gelmesi ve bu taahhütleri yerine getirmesi, diğer şirketleri adım atmaya teşvik edecektir. Şirketlerin mültecileri işe almalarını engelleyen bazı koşulları aştığımızı düşünüyorum” açıklaması yapmıştı.

patronlardunyasi.com