Ekonomi


Pepe’nin, bu parayı, kanunun baz istasyonlarıyla ilgili yeni düzenlemeler getiren ek 8. maddesine göre alacağı belirlendi.

Pepe, ek 8. maddeye dayanarak hazırlattığı yönetmelikle GSM şirketlerinden parayı vergi olarak değil, hizmet bedeli olarak tahsil edecek.

AB BEDELLERİNE YAKIN

Baz istasyonlarının AB normlarına uygun hale getirilmesi için yapılacak düzenlemeleri içeren yönetmelikte GSM şirketlerinden hizmet bedeli alınması maddesi de yer alıyor. Yeni yönetmelikle izin prosedürü yeniden düzenleyen bakanlık, baz istasyon kuralacak yerler izne bakanlık verirken şirketlerden bunun bedelini alacak. Bedel AB ülkelerinde alınan bedele yakın bir bedel olacak.

İŞTE MADDE

GSM şirketlerinden paranın nasıl tahsil edileceğine dair sadece "Çıkaracağımız yönetmelikle alacağız" diyen Pepe’nin formülünün dayandığı ek 8. madde şöyle: "İyonlaştırıcı olmayan radyasyon yayılımı sonucu oluşan elektromanyetik alanların çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için usûl ve esaslar, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir."

Ümit Çetin/Hürriyet