Gündem


İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Okmeydanı'nda üzerindeki 8 kilo 800 gram patlayıcıyla birlikte yakalanan canlı bompanın hedefinin İstanbul polisi olduğunu belirterek, "Bu kişi hedefine ulaşmış olsaydı, maalesef çok şehit verecektik" dedi. Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kadın teröristin takibi ve yakalanmasını içeren görüntüleri basına dağıttı.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eylem hazırlığındayken yakalanan kadın teröristle ilgili basın toplantısı düzenledi. İstanbul'un güvenli bir şehir halinde, terör faaliyetlerinin uzağında kalması için her türlü tedbiri almaya devam ettiklerini belirten Cerrah, bu konuda vatandaşlara da büyük görevler düştüğünü söyledi. Cerrah, "Terörü yalnızca güvenlik güçlerinin bitirmesi mümkün değildir. Terör faaliyetlerinin bitirilebilmesi için biz İstanbul halkından da yardım talep ediyoruz. Bir güvenlik görevlisi gibi düşünmesini, gördüklerini bize aktarmalarını istiyoruz. Mahallelerinde kalıyor, girip çıkıyor yabancı kişiler. Bunları gördüklerinde lütfen bize bilgi versinler. Kendileri, kimlikleri, adresleri bizde saklı kalacaktır. Eğer bu kişi hedefine ulaşmış olsaydı, hedef seçmiş olduğu İstanbul polisinin içinde bu hedefini gerçekleştirmiş olsaydı, maalesef şu anda çok üzücü olaylarla karşılaşmış olacaktır. Çok şehit verecektik" dedi.

Terörle mücadele konusunda bugüne kadar İstanbul halkının polise büyük destek verdiğini belirten Cerrah, bu desteğin artmasını istedi. Cerrah, "Bu kentte bu tip faaliyetleri yok edebilmemiz için her gördükleri şüpheli olayı mutlaka bize aktarsınlar. Tüm ekibimi tebrik ediyorum. Önemli bir eylem önlenmiştir. Konuyla ilgili ne şekilde yakaladığımızı gösteren CD'leri basına dağıttık" diye konuştu.
Hedefin İstanbul polisi olduğunun altını çizen İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, polise yönelik eylem esnasında mutlaka sivil vatandaşların da zarar görebileceğini, çünkü polisin vatandaşın arasında olduğunu söyledi.

Yakalanan kadın teröristle ilgili bilgiler de veren Cerrah, "Lise tahsiline kadar Türkiye'de eğitimini tamamlamış, yüksek tahsilini yapmak için Bir Avrupa ülkesine gitmiştir. Avrupa ülkesine gittikten sonra bu grupların arasına katılarak zehirlenmiştir. Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü. Olmaz böyle bir şey. Gün gelir mutlaka o Avrupa ülkesine zarar verecektir. Bu terörist faaliyetler Türkiye'ye zarar veriyor, diğer Avrupa ülkeleri beni ilgilendirmez diyemeyiz. Müşterek hareket etmek zorundayız. Yakalanan diğer kişiler kanalıyla Türkiye'ye giriş yapmıştır. Bomba konusunda uzman bir kişi. İstanbul polisi tek bir vücuttur. Olay hangi bölgede olursa olsun, hepsi bizi üzer" açıklamasında bulundu.

Cerrah'ın açıklamasıyla birlikte, kadın teröristin uzun süreli takibi ve yakalanma anını içeren görüntüler basına dağıtıldı. Kanlı eylem hazırlığındaki teröristin kıskıvrak yakalanması, polis kamerasına saniye saniye yansıdı.
Terörist ve kendisine yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan şahıslarla birlikte ele geçirilen malzemeler de sergilendi. Canlı bombanın yakalanırken üzerinde bulunan kıyafet de bir manken üzerinde basına gösterildi.