Gündem


2005 yılında belediye bütçesinin onaylanması sırasında bazı CHP'li üyeler, tehdit edilmiş. Bir üye topuğundan vurulmuş. 2007'de Meclis'teki toplantıyı takip etmek isteyen medya mensupları saldırıya uğramış.

Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı olan Nuri Telek ise geçen hafta, 'müteahhitler tarafından tartaklandığı iddiası'yla emniyete gitmiş. Çankaya Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez, başta rüşvet olmak üzere bu tartışmalarla ilgili 200'ü aşkın soru önergesi verdiğini, ancak hiçbirinin dikkate alınmadığını açıkladı.

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın gündemi değiştiren ses kaydından sonra gözler Çankaya'ya çevrildi. Diğer belediye meclislerinin aksine Çankaya Belediyesi, kavgalarıyla gündeme geldi. İlk ciddi olay 2005 yılında yaşandı.

Başkan Muzaffer Eryılmaz'a muhalif olan CHP'li Haydar Karatepe ayağından vuruldu, Meclis Başkan Vekili Nevzat Şafak tehdit edildi. 2006 yılındaki bütçe görüşmelerinde CHP'li meclis üyeleri ile AK Partililer arasında sert tartışmalar yaşandı. 2007 yılında herkese açık olan meclis toplantı salonuna medya mensuplarını sokmak istemeyen CHP'liler, SES TV muhabiri Ümit Gürbüz ile kameraman Hakan Aykaç'ı darp etti.

Çankaya Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Arslan, meclis toplantılarında sık sık bu tür kavgaların yaşandığını vurguluyor. Bütçe görüşmelerinde meclis toplantı salonuna farklı kişilerin geldiğini belirterek, "Çok farklı tipler bulunuyordu.

Belediyeyle ilgisi olmayan kişilerdi bunlar." diyor. Arslan, Çankaya Belediyesi başkan yardımcısı olan Nuri Telek'in emniyet tarafından iki defa sorguya alındığı bilgisini veriyor. Telek'in müteahhitler tarafından tartaklandığı iddia ediliyor. AK Partili Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez de başta rüşvet olmak üzere belediye içindeki olaylarla ilgili 200'ü geçen soru önergesi verdiğini, ancak hiçbirinin dikkate alınmadığını hatırlatıyor.
 
Mevlüt Karabulut/Zaman