Ekonomi


Amerika'nın ardından Avrupa'da da sert bir şekilde hissedilen küresel kasırga iş dünyasını endişelendiriyor. Reel sektörden gelen tedbir çağrılarına hükümet, mali ve finansal yapının güçlü olduğu karşılığını veriyor.

Kabinenin ekonomiyle ilgili üyelerinden Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, iş dünyasına, itidal ve tedbir tavsiyesinde bulundu. Bütçe performansına dikkat çeken Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 2001 krizinden sonra bankacılık sisteminin de güçlü bir yapıya kavuştuğunu ifade etti. Bununla birlikte iş adamlarını şöyle uyardı: "Bize hiçbir şey olmaz demiyoruz. Krizden en az zarar edecek şekilde görevimizin başındayız. Arızayı, sıkıntıları minimize edecek çalışmaların içindeyiz. Reel sektör de birbiriyle dayanışma içinde olmalı."

12. Uluslararası Otomobil Fuarı (Auto Show), kapılarını meraklılarına açtı. Fuarın açılış kurdelasını kesen ve burada bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sektörün Türkiye için taşıdığı öneme dikkat çekti.

Otomotivde montajdan yüzde 100 yerli üretime geçildiğini ve Bursa'nın dünya pazarı için önemli merkezlerden biri haline geldiğini anlatan Çağlayan, ekonomik algılamadaki değişime vurgu yaptı. Küresel kriz çıkana kadar, "Borsa ve finans sistemi iyi ise ekonomi iyidir." anlayışının hakim olduğunu belirten Çağlayan, "Bu kriz dünyayı ayakta tutacak şeyin reel sektör olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Ekonomi otomotiv, tekstil, makine ve imalat sektörüdür." ifadelerini kullandı.